Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. podkarpackiego

05.04.2017
Znamy mistrzów woj. podkarpackiego

Po dwóch dniach emocjonujących rozgrywek w Stalowej Woli poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa podkarpackiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się SP Pustków i AMO Rzeszów (kategoria U-8), Beniaminek Krosno i AMO Rzeszów (kategoria U-10) oraz Beniaminek Krosno i SP 9 w Dębicy (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo podkarpackie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

 

Finały w województwie podkarpackim odbyły się 3 i 4 kwietnia na stadionie MOSiR przy ul. Hutniczej 15 w Stalowej Woli. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały dzieci w kategoriach do lat 8 i 10, natomiast drugiego dnia swoje mecze rozegrała najstarsza kategoria wiekowa. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

 

W najmłodszej kategorii wiekowej wśród dziewczyn najlepszym zespołem okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Pustkowie. Zwycięzcę wyłoniła dopiero seria rzutów karnych w finale, które lepiej wykonywały podopieczne Grzegorza Pietrzyka, wygrywając to starcie 1:0. W regulaminowym czasie gry padł wynik 0:0. – To już siódma edycja, kiedy pojawiamy się na turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Można powiedzieć, że jest już to tradycja naszego klubu uczniowskiego, ale widzimy, że sprawia to ogromną frajdę naszym uczniom i nam samym – stwierdził trener zespołu. – Najważniejsze w pracy z takimi dziećmi są duże pokłady cierpliwości i podejście takie, jak do dzieci, gdyż nie należy zapominać, że oprócz bycia piłkarzami i piłkarkami, są to przede wszystkim dzieciaki, które chcą po prostu się dobrze bawić. Trenujemy poprzez zabawy z piłką czy ćwiczenia ogólnorozwojowe, ale także jeździmy na różne turnieje, gdzie staramy się pokazywać z dobrej strony. Czasami, jak to miało miejsce tutaj, uda nam się coś wygrać i wtedy już jest ogrom szczęścia – wyznał Grzegorz Pietrzyk.

 

Wśród chłopców w dwóch najmłodszych kategoriach wiekowych rewelacją turnieju okazały się drużyny AMO Rzeszów prowadzone przez duet trenerski – Marcina Włodarskiego i Marcina Marczydło. W finale chłopców do lat 8 zespół z Rzeszowa pokonał Beniaminka Krosno 2:1, natomiast podczas ostatniego meczu rozgrywek drużyn do lat 10 triumfatora wyłoniła dopiero seria jedenastek, gdzie AMO Rzeszów ostatecznie wygrało 2:0 z Mielecką Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Mielcu. – Jak zwykle takim występom towarzyszą bardzo pozytywne emocje. Rozgrywki z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom, a nam udało się zagrać naprawdę dobry turniej. Praca z takimi dziećmi jest bardzo wdzięczna, co widać po tych rozgrywkach, gdyż oprócz wygranej, liczy się cudownie spędzony czas we wspólnym gronie – przyznał po triumfie w U-8 trener Marczydło. – W miarę możliwości staraliśmy się rozgrywać i grać piłką, pokazując swoje indywidualne umiejętności, bo o to chodzi w akademiach. Trenujemy dwa razy w tygodniu. Są to treningi według planu, który opracowali trenerzy reprezentacji Polski i widać, że przynosi to efekty. W szkoleniu dzieci trzeba przede wszystkim zaszczepić miłość do piłki, mieć anielską cierpliwość i naprawdę stalowe nerwy – uśmiechał się z kolei po dekoracji zwycięzców w kategorii do lat 10 trener Marcin Włodarski.

 

W kategorii dziewcząt do lat 10, a także w rozgrywkach najstarszych zawodniczek (U-12), najlepsze okazały się drużyny UKS Beniaminka Krosno. Podopieczne trenera Macieja Maculskiego (U-10) pokonały w meczu finałowym Football Academy Nisko, a rewelacją turnieju okazała się młodziutka Anna Skrzypczyk, która zakończyła rywalizację z 27 bramkami na koncie. Dzień później, podczas rozgrywek najstarszej grupy wiekowej, ich koleżanki trenowane przez Bartłomieja Szelę wyszły zwycięsko z potyczki z PSP Pysznica. Dzięki takim wynikom, to właśnie zawodniczki z Krosna będą reprezentować województwo podkarpackie podczas finałów ogólnopolskich w Warszawie. – Według mnie organizacja turnieju stoi z roku na rok na coraz wyższym poziomie, a uczestnictwo w takich imprezach jest samą przyjemnością. Jesteśmy szczęśliwi, że będziemy mogli reprezentować nasze województwo w Warszawie, to nagroda za pracę całego sztabu szkoleniowego, a nie tylko mojej osoby – przyznał szczęśliwy trener Bartłomiej Szela. – To, jak ważne jest to dla tych dzieci widać po nich samych, gdyż cały czas chodzą uśmiechnięte i zadowolone. W przypadku takich dziewczynek, trzeba to wszystko robić w ramach zabawy z piłką, ale także kłaść odpowiedni nacisk na motorykę i technikę, które na tym etapie przygotowań są niezwykle ważne – zaznaczał opiekun zespołu U-12. Trener Maculski dodał jeszcze jeden ważny aspekt szkolenia. – W podejściu do dziewczynek potrzebna jest cierpliwość, bo one podchodzą bardziej emocjonalnie do takich rozgrywek. Jeśli chodzi o turniej, to wiemy, jak to wygląda w Warszawie. W tamtym roku zagraliśmy na PGE Narodowym i w tym roku też tanio skóry nie sprzedamy.


W finale rywalizacji chłopców do lat 12 najwyższą lokatę zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej numer 9 w Dębicy. Pojedynek o prawo do reprezentowania województwa podkarpackiego w Warszawie stoczyli z Niepubliczną SMS Mielec, wygrywając to starcie 2:1. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, tym bardziej, iż jest to ukoronowanie naszej pięcioletniej pracy z tym zespołem. Jest to dla nas i dla nich nagroda za ten okres treningów i gry na małych boiskach, co jest świetnym przygotowaniem do kariery młodzieżowej. Oczywiście to dopiero za chwilę, gdyż teraz jest czas na świętowanie tego sukcesu – cieszył się Krzysztof Bizeń, trener zespołu. – Trzeba pamiętać, że nauka to jedno, ale radość z ich rozwoju to osobna kwestia. Nie można o tym zapominać. Trzeba ich chwalić i stale nadzorować, żeby prowadzić ich w dobrym kierunku. Oni z dnia na dzień stają się lepszymi zawodnikami, ale także uczniami i ludźmi.


W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono specjalnie wyróżnić drużyny, trenerów czy rodziców, którzy wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play. 

 

Partnerem Turnieju w województwie podkarpackim jest firma Specjał.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.   AMO Rzeszów 1.   SP Pustków
2.   Beniaminek Krosno 2.   SP Łowisko
3.   Akademia Piłkarska Stalowa Wola 3.   Beniaminek Krosno
4.   UKS Tempo Nienaszów 4.   SP Jamy
Najlepszy bramkarz Adrian Fejkiel, Beniaminek Krosno Julia Tyksińska, SP Pustków
Najlepszy zawodnik Antoni Kobosz, AMO Rzeszów Lena Maculska, Beniaminek Krosno
Król strzelców Sebastian Kochańczyk, Akademia Piłkarska Stalowa Wola Aneta Hanula, SP Łowisko
U-10 1.   AMO Rzeszów 1.Beniaminek Krosno
2.   Mielecka SMS Mielec 2.Football Academy Nisko
3.   Beniaminek Krosno 3.SP 1 Golcowa
4.   Akademia Piłkarska Stalowa Wola 4.UKS Czwórka Przemyśl
Najlepszy bramkarz Fabian Głąb, AMO Rzeszów Monika Pełdiak, SP 1 Golcowa
Najlepszy zawodnik Karol Delikat, AMO Rzeszów Nikola Kozyra, Football Academy Nisko
Król strzelców Oliwier Krakowski, Mielecka Szkoła Mistrzostwa Sportowego Mielec  Anna Skrzypczyk, Beniaminek Krosno
U-12 1.   SP 9 Dębica 1.   Beniaminek Krosno
2.   Niepubliczna SMS Mielec 2.   PSP Pysznice
3.   Beniaminek Krosno 3.   SP Jaśliska
4.   UKS Szóstka Jasło 4.   PSP Ulanów
Najlepszy bramkarz Oliwier Parat, SP 9 Dębica Marika Wazia, PSP Pysznice
Najlepszy zawodnik Oskar Polakiewicz, UKS Szóstka Jasło Michaella Nassisi, Beniaminek Krosno
Król strzelców Dawid Zięba, Niepubliczna SMS Mielec Gabriela Prochownik, SP Jaśliska
OCEŃ ZDJĘCIE00