Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. śląskiego

31.03.2017
Znamy mistrzów woj. śląskiego

Po trzech dniach emocjonujących rozgrywek w Sosnowcu poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa śląskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się KKS Katowice i SP 1 Zabrze (kategoria U-8), KKS Katowice i GOL Bieruń (kategoria U-10) oraz Akademia Sportu KSB Lędziny i MUKP Dąbrowa Górnicza (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo śląskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

 

Finały w województwie śląskim odbyły się 27, 28 i 29 marca na terenie kompleksu piłkarskiego przy ul. Orląt Lwowskich 70 w Sosnowcu-Niwce. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały dzieci w najstarszej kategorii wiekowej, drugiego dnia swoje mecze rozegrała kategoria U-10, a trzeciego zmierzyły się najmłodsze drużyny w turnieju. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

 

W najmłodszej kategorii wiekowej, najlepszym zespołem wśród dziewczyn okazała się drużyna KKS Katowice. Co więcej, podopieczne pana Tomasza Nawrockiego wygrały także rozgrywki w kategorii do lat 10 i to właśnie ekipa ze stolicy województwa śląskiego będzie reprezentować ten region na ogólnopolskich finałach w Warszawie. – Jest to nasz drugi sukces z rzędu, gdyż także rok temu udało nam się triumfować z dziewczynkami w tych samych rozgrywkach, zarówno w kategorii do lat 8, jak i 10, a następnie reprezentować województwo śląskie na ogólnopolskich finałach turnieju. Jak zwykle towarzyszą temu wszystkiemu bardzo pozytywne emocje, jest dużo uśmiechu. Turniej jest wspaniale zorganizowany, a ja po raz kolejny jestem pod wrażeniem tego, co mogliśmy tutaj zobaczyć. Bardzo ważna przy pracy z takimi dziećmi jest pasja trenerów i ich cierpliwość, gdyż szczególnie w przypadku dziewczynek, trzeba mieć specyficzne podejście. Jeśli sami widzimy, że naszym podopiecznym sprawia to radość, to jest to najlepsze podziękowanie za całą pracę, a także motywacja do dalszego działania na co dzień w szkole i klubie – podsumował opiekun zespołu, Tomasz Nawrocki.

 

Wśród chłopców w najmłodszej kategorii wiekowej, końcowy triumf przypadł zespołowi ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Zabrzu. Podopieczni trenera Patryka Deresia wprawdzie pewnie wygrali swoją grupę, jednak ich kolejne spotkania w fazie pucharowej dostarczyły ogromu emocji, kończąc się najczęściej jednobramkowym zwycięstwem.  Finałowy mecz drużyna z Zabrza wygrała z APN GKS Tychy 2:1. – Jesteśmy niezwykle zadowoleni, gdyż jest to nasz pierwszy raz w tak prestiżowym turnieju, a od razu zakończony sukcesem. Wspaniała atmosfera, mnóstwo dobrych drużyn rywalizujących o końcowy triumf i przede wszystkim świetna organizacja, która pozwoliła na dobrą zabawę dzieciom – cieszył się po zwycięstwie opiekun SP 1 w Zabrzu. Zwracał też uwagę na najważniejsze aspekty tego sukcesu. - Pracując z takimi maluchami, trzeba pamiętać, żeby dawać im mnóstwo radości i możliwości rozwoju, aby z każdym kolejnym dniem, miesiącem i rokiem byli coraz lepszymi zawodnikami, nie zapominając o tym, po co tak naprawdę to robią. Trzeba pamiętać o radości, jaką daje im gra w piłkę nożną. Takiemu wydarzeniu towarzyszą oczywiście ogromne emocje, która pozwalają na zapamiętanie sukcesu na wiele, wiele lat i tworzą niesamowite wspomnienia, do których każdy będzie chętnie wracał – dodał pan Patryk, który obiecał, iż także za rok pojawi się na rozgrywkach, tym razem już w starszej kategorii.      

        

W kategorii U-10 najlepiej spisała się drużyna GOL Bieruń, wygrywając finał swoich rozgrywek ze Szkołą Podstawową numer 15 z Raciborza. Co ciekawe, podczas tego meczu, zobaczyliśmy dwie zielone kartki – jedną dla trenera zwycięskiej drużyny, pana Kamila Oziminy, za wzorową postawę na boisku i poza nim, a drugą dla kibiców przegranej drużyny za głośny i pozytywny doping. – Muszę przyznać, iż jest to turniej na naprawdę wysokim poziomie. Chciałbym, żeby takie rozgrywki odbywały się co tydzień. Jest mnóstwo atrakcji dla dzieci i naprawdę, życzyłbym sobie, aby to było jak najczęściej, gdyż dostarcza niesamowitych emocji chłopakom. Nie bez powodu jest to jeden z najlepszych turniejów tego typu w Europie! – komentował uśmiechnięty trener GOL Bieruń. – W pracy z takimi dziećmi nie chodzi o wygrywanie, czy to meczów, czy turniejów, gdyż wówczas wszystko inne schodzi na bok. To właśnie cała reszta buduje wynik i charakter drużyny, a tym samym tych młodych zawodników – zakończył trener Ozimina.

 

W finale rywalizacji chłopców do lat 12 najwyższą lokatę zajęła drużyna MUKP Dąbrowa Górnicza, pokonując po niezwykle emocjonującym i zaciętym pojedynku zespół APN GKS Tychy (2:0). – Takim rozgrywkom towarzyszą tylko pozytywne wrażenia. Jak podkreślam, jest to super impreza, a tym razem dopisała także pogoda, więc korzystamy również z możliwości opalenia się i spędzenia miło czasu – mówił Mariusz Stiebal, trener drużyny do lat 12 MUKP Dąbrowa Górnicza. – Pojawiło się naprawdę bardzo dużo drużyn, tylko w naszej kategorii było to ponad trzydzieści zespołów. Sami przeciwnicy byli bardzo wymagający, a poziom całych rozgrywek jest naprawdę wysoki, przez co triumf jeszcze bardziej cieszy. To grupa chłopców już prawie dwunastoletnich, więc trenują futbol już od prawie siedmiu lat. Oprócz techniki, pracujemy nad ich zaangażowaniem, kwestiami mentalnymi i wychowywaniem na porządnych ludzi. O czym nie należy zapominać to o tym, aby treningi były jak najbardziej urozmaicone, żeby jeszcze bardziej rozbudzać pasję do tego sportu wśród dzieci – dodał.

 

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 najlepsze okazały się dziewczynki z Akademii Sportu KSB Lędziny, które w finale pokonały AMP Tiki-Taka 5:1. Na uwagę zasługuje postawa jednej z uczestniczek finału, która za swoje zachowanie otrzymała zieloną kartkę wyróżniającą postawę fair play. – Takiemu wydarzeniu towarzyszą niesamowite emocje, nawet dla trenera, który wcześniej już miał styczność z piłką na wyższym poziomie – zauważył trener Dariusz Grzesik. – Dziewczyny dają z siebie naprawdę wszystko, zostawiając mnóstwo zaangażowania na boisku. Nie zawsze są to umiejętności z najwyższej półki, ale ambicji na pewno nie można im odmówić. Wystarczy tutaj wspomnieć jeden z naszych dzisiejszych meczów, kiedy przegrywając 0:1, dziewczynki się nie poddały i ostatecznie wygrały to spotkanie 3:1. W naszej pracy najważniejszy jest posłuch, aby chłonęły wiedzę im przekazywaną przez trenerów. Miałem szczęście, iż trafiłem na bardzo podatny grunt, czego efekt jest widoczny właśnie dzisiaj w postaci wygranej turnieju – podsumował Grzesik.

 

W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono specjalnie wyróżnić drużyny, które wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać zawodników za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi drużynami z odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play. Partnerem Turnieju w województwie śląskim jest firma Mirex.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.   SP 1 Zabrze 1.   KKS Katowice
  2.   APN GKS TYCHY 2.   SP 38 Częstochowa
  3.   SP 17 Gliwice 3.   UKS Pawłów
  4.   SP 1 ŻORY 4.   UKS Herkules Kochanowice
Najlepszy bramkarz Łukasz Łaba, SP 1 Zabrze Katarzyna Strzybny, UKS Pawłów
Najlepszy zawodnik Piotr Wrzesień, APN GKS Tychy Julia Popławska, SP 38 Częstochowa
Król strzelców Szymon Goleń, SP 1 Żory (12 bramek) Julia Dekarz, KKS Katowice (11 bramek)
U-10 1.   Gol Bieruń 1.       KKS Katowice
  2.   SP 15 Racibórz 2.  UKS Herkules Kochanowice
  3.   UKS AKADEMIA 2012 3.       UKS Pawłów
  4.   SP 17 Gliwice 4.       SP w Toszku
Najlepszy bramkarz Wiktor Kania, SP 15 Racibórz Urszula Kopacz, KKS Katowice
Najlepszy zawodnik Dominik Sobota, Gol Bieruń Zofia Dubiel, UKS Herkules Kochanowice
Król strzelców Bartłomiej Jochymek, UKS AKADEMIA 2012 (10 bramek) Nikola Młynek, KKS Katowice (19 bramek)
U-12 1.       MUKP Dąbrowa Górnicza 1.     Akademia Sportu KSB Lędziny
  2.       APN GKS Tychy 2.     AMP Tiki Taka
  3.       SP 21 Chorzów 3.     UKS ISD-AJD GOL Częstochowa
  4.       SP 17 Świętochłowice 4.     SP Sławków
Najlepszy bramkarz Szymon Bąk, SP 21 Chorzów Karolina Kubica, AMP Tiki Taka
Najlepszy zawodnik Bartosz Dudziński, MUKP Dąbrowa Górnicza Patrycja Kielesz, Akademia Sportu KSB Lędziny
Król strzelców Dawid Ryszczyk, SP 21 Chorzów (13 bramek) Aleksandra Sikora, UKS ISD-AJD GOL Częstochowa (12 bramek)