Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. dolnośląskiego - relacja

04.04.2019
Znamy mistrzów woj. dolnośląskiego - relacja

3 dni sportowej rywalizacji, prawie 130 drużyn chłopców i dziewczynek, 1211 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa dolnośląskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z Polonii-Stali Świdnica (kategoria do lat 8), Olympic Wrocław (U-10) i SP 45 Wrocław (U-12), a także dziewczynki z MKS Polonii Świdnica (U-8), Girls Soccer Academy – APN Talent Trzebnica (U-10) i KS Ślęzy Wrocław (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.


Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Dolnośląskiem był Dzierżoniów, a dokładniej obiekty tamtejszego OSiR-u przy ul. Strumykowej 1. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek z 29 powiatów.

 

Święto futbolu w Dzierżoniowie

Za nami 3 dni sportowej rywalizacji w Finałach Wojewódzkich na Dolnym Śląsku. W poniedziałek 1 kwietnia na boiska wybiegli chłopcy i dziewczynki z najstarszej kategorii U-12. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn U-10, a rywalizacja zakończyła się wyłonieniem mistrzów regionu wśród 8-latków.

 

Finały rozpoczęły się od zgodnego okrzyku „Krzysztof Piątek!”, który był odpowiedzią na pytanie spikera o to, kto jest najlepszym polskim piłkarzem. Już wtedy było wiadomo, że Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przeniósł się do Dzierżoniowa, czyli rodzinnej miejscowości gwiazdy AC Milan. Jak podkreślał obecny na zawodach jeden z pierwszych trenerów Piątka, a jednocześnie były reprezentant Polski i uczestnik Mundialu w 2002 roku Paweł Sibik, bramkostrzelnego napastnika od początku wyróżniał charakter. – Zawsze cieszyły go strzelone bramki i to zostało mu do dzisiaj. Tego też życzę wszystkim zawodnikom, żeby czerpali naturalną radość z grania w piłkę – powiedział Sibik.

 

Życzenia spełniały się na wszystkich 8 boiskach, gdzie najczęściej obserwowaną „cieszynką” po zdobyciu gola był popularny okrzyk „Pio, Pio, Pio!”. Wśród znanych gości Turnieju znalazł się też Andrzej Bolisęga, wicestarosta powiatu dzierżoniowskiego i członek zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, a kiedyś pierwszy trener Krzysztofa Piątka w Lechii Dzierżoniów, który również miał do opowiedzenia ciekawa historię związaną z byłym podopiecznym. – Łączą mnie z tym Turniejem wspaniałe wspomnienia. To tutaj kiedyś prowadziłem młodego Krzysztofa w Finałach Wojewódzkich, a mój syn wygrywał indywidualnie wyróżnienie. To dlatego za każdym razem z radością wracam na finały. Dla mnie największą wartością tych rozgrywek jest szansa dla wszystkich zawodników i zawodniczek, także tych z małych miejscowości, żeby się sprawdzić i pokazać z jak najlepszej strony – stwierdził Bolisęga.

 

Prawdziwym weteranem Turnieju okazał się trener Dargona Mieszkowice. Choć trudno w to uwierzyć, Edward Tasior uczestniczył w roli szkoleniowca we wszystkich dotychczas rozegranych XIX edycjach Turnieju. Trener z 55-letnim doświadczeniem wciąż zaraża swoich podopiecznych pasją do sportu. – Dopóki starczy mi sił, a moim zawodnikom zaangażowania, to będę tu przyjeżdżał. Nic nie daje piłkarzom i piłkarkom takiej energii jak emocje, które mogą przeżyć w trakcie tych rozgrywek – podkreślał Tasior.

 

Rywalizacja we wszystkich kategoriach była niezwykle wyrównana. Rozgrywki dziewczynek rozpoczęły się od zwycięstwa 12-latek z KS Ślęzy Wrocław. Do wygranej poprowadziła je Patrycja Falborska, która kiedyś sama występowała w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, a dziś szkoli swoje podopieczne. Na co dzień Pani Patrycja studiuje psychologię i chętnie korzysta z nabywanej na uczelni wiedzy, wprowadzając do zajęć elementy treningu mentalnego. W kategorii U-10 zawodniczki Girls Soccer Academy – APN Talent Trzebnica udowodniły, że w piłce gra się do ostatniego gwizdka sędziego. Mimo że w finale przegrywały już 0:2, to podniosły się, odrobiły straty i pokonały gospodynie z UKS-u Lechii Dzierżoniów 4:2. Zaciętą rywalizację stoczyły też 8-latki. W meczu finałowym doszło do serii rzutów karnych, z których zwycięsko wyszła MKS Polonia Świdnica – Żeńska Akademia Piłkarska.


Rywalizacja chłopców została z kolei zdominowana przez silne charaktery zdeterminowanych piłkarzy. Najpierw zawodnicy SP 45 Wrocław konsekwentnie udowadniali, że celują w zwycięstwo w kategorii U-12 i wyjazd na Finał Ogólnopolski w Warszawie. Własne „cieszynki”, perfekcyjne przygotowanie i dyscyplina zaprowadziły ich do zdobycia mistrzostwa województwa. U 10-latków furorę zrobił Olympic Wrocław, który do finału doszedł nie tylko bez porażki, ale nawet bez straty bramki! W decydującym meczu „Olimpijczycy” pokonali piłkarzy Chrobrego Głogów aż 9:0. W szeregach niepokonanych wrocławian warto zwrócić uwagę na Mateusza Moskaluka, który wyróżniał się dojrzałością w grze i świetnym przeglądem pola, więc jego wybór na najlepszego zawodnika kategorii U-10 nie mógł być dla nikogo zaskoczeniem. W rywalizacji najmłodszych adeptów futbolu prawdziwą sensację wzbudziła Zuzanna Jędrzejczyk, grająca razem z chłopcami. Drobna postura nie przeszkadzała zawodniczce Football Academy Bolesławiec w dotrzymywaniu kroku rywalom. Słabsze warunki fizyczne Zosia nadrabiała dzięki sprytowi i zwinności. Drużynowo zwyciężyli piłkarze Polonii-Stali Świdnica, którzy pokonali w finale UKS Pieńsk.

 

Kibice w Dzierżoniowie oglądali nie tylko futbol na wysokim poziomie, ale też wiele pięknych zachowań, zgodnych z duchem gry. Wyjątkową postawą wykazali się zawodnicy SP 9 Nowa Ruda, którzy udowodnili, że „team spirit” jest w sporcie najwyższą wartością. Piłkarze z Nowej Rudy przyjechali na Turniej z transparentem „Gramy dla Jara”, czyli kolegi, który jeszcze niedawno wspierał ich na boisku, a dzisiaj sam potrzebuje wsparcia w walce z ciężką chorobą. Ta postawa została doceniona przez organizatorów „Zieloną Kartką Fair Play”.


Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Dzierżoniowie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

 

8311_fw-2019---dolnoslaskie_2.png

 

Finały Wojewódzkie w województwie dolnośląskim – klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1. Polonia-Stal Świdnica  1. MKS Polonia Świdnica - Żeńska Akademia Piłkarska 
2. UKS Pieńsk 2. KS Ślęza Wrocław
3. SP 7 Nowa Ruda 3. Skarby Środa Śląska
Najlepszy bramkarz Olaf Starzewski (UKS Pieńsk) Zofia Malczyk (MKS Polonia Świdnica)
Najlepszy zawodnik Wojciech Grabuś (Sokół Marcinkowice) Maja Błaszczyk (MKS Polonia Świdnica)
Król strzelców Kuba Karasiński (UKS Pieńsk) Martyna Dembowska (KS Ślęza Wrocław)
U-10 1. Olympic Wrocław  1. Girls Soccer Academy – APN Talent Trzebnica 
2. Chrobry Głogów  2. UKS Lechia Dzierżoniów 
3. Akademia Piłki Nożnej Sobótka  3. KS Ślęza Wrocław 
Najlepszy bramkarz Łukasz Madaliński (Olympic Wrocław) Aleksandra Meller (APN Talent Trzebnica)
Najlepszy zawodnik Mateusz Moskaluk (Olympic Wrocław) Natasza Pałyga (UKS Lechia Dzierżoniów)
Król strzelców Aleksander Tuchorski (SP 9 Dzierżoniów) Sandra Piotrowska (KS Ślęza Wrocław)
U-12 1. SP 45 Wrocław 1. 1. KS Ślęza Wrocław
2. SP 6 Świdnica 2. KS Strzelinianka Strzelin
3. SP 4 Chojnów 3. SP 4 Bierutów
Najlepszy bramkarz Piotr Kulawiak (SP 4 Chojnów) Hanna Wieczerzak (KS Ślęza Wrocław)
Najlepszy zawodnik Dorian Markowski (SP 45 Wrocław) Krysia Flis (KS Ślęza Wrocław)
Król strzelców Oskar Gerstenstein (SP 45 Wrocław) Oliwia Wasilewicz (SP 4 Bierutów)

 

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Dzierżoniowie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa dolnośląskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.


Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

OCEŃ ZDJĘCIE00