Tymbark - U 10

znamy mistrzów woj. dolnośląskiego

19.04.2018
znamy mistrzów woj. dolnośląskiego

Trzy pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa dolnośląskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 16-18 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: Olympic Wrocław i Uks Lechia Dzierżoniów w kategorii U-8, Gryf Świdnica i Turbo Bobasy w U-10 oraz SP 45 Wrocław i SP Bierutów wśród najstarszych dzieci. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

 

Finałowe zmagania odbyły na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Dzierżoniowie na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry.

 

Turniej ten stanowił w przeszłości początek piłkarskiej przygody dla wielu reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Także i w trakcie tych trzech dni rywalizacji z pewnością można było wypatrzyć dzieci, które wyróżniały się swoim talentem. Jednym z nich był Bartek Kosiba, zawodnik SP 45 Wrocław. Zdobył tytuł najlepszego zawodnika U-12, a jego drużyna zwyciężyła w swojej kategorii i będzie reprezentowała Dolny Śląsk podczas Finału Ogólnopolskiego. - Bartek jest bardzo pracowitym zawodnikiem, dzięki temu jego poziom umiejętności technicznych jest na wysokim poziomie. Wyróżnia go inteligencja w grze, dużo widzi na boisku, jego podania są przemyślane – prezentuje nam zalety zawodnika jego trener, Krzysztof Franczak. - W tym, że ciągle robi wyraźne postępy, istotną rolę odgrywa także jego charakter, m.in. wola walki i chęć doskonalenia się. To właśnie dzięki swojej ciężkiej pracy zdobywa nagrody takie jak ta podczas Finału Wojewódzkiego -


Znakomicie zaprezentowała się także Maja Kulik, reprezentująca Szkołę Podstawową w Bierutowie. Na pierwszy rzut oka prezentuje się dość niepozornie: niewysoka, drobna dziewczynka jest rok młodsza od koleżanek z drużyny. Odstaje też od większości zawodniczek grających w rozgrywkach kategorii U-10. Ale to widać tylko do momentu, gdy zabrzmi pierwszy gwizdek, bo wtedy Maja momentalnie ,,rośnie''. - Myśląca, grzeczna dziewczynka, dobrze się uczy. Dołączyła do nas rok temu. Ma ten piłkarski zmysł. Jak idzie sam na sam, to nie wali gdzie popadnie, tylko spokojnie trafia przy słupeczku – rozpływa się nad Mają jej trener. Po Finałach Wojewódzki Maję będzie jeszcze bardziej wyróżnia się z tłumu zawodniczek. Gdy wraca razem z resztą zespołu do autobusu, w rękach Mai oprócz medalu i upominków, błyszczy się statuetka dla najlepszej zawodniczki turnieju U-10 województwa dolnośląskiego.

 

Finały Wojewódzkie w Dzierżoniowie to także okazja do wizyty u starych znajomych Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Pana Edwarda Tasiora z Miszkowic widzimy zawsze, gdy przyjeżdżamy na Dolny Śląsk na Finały Wojewódzkie. Nic dziwnego, bo w turnieju gra od samych jego początków. Przed kilkunastoma laty prowadzona przez niego drużyna odniosła zwycięstwo w tym turnieju. - W piłce pracuję... będzie już z 55 lat. W Dragonie Miszkowice jestem już od dawna. Wszystko tam zrobiłem od podstaw. W okolicy znajduje się sześć wiosek. W Dragonie zbieramy okoliczne dzieci, wyciągamy je z domów, by nie siedziały przy komputerach – opowiada o swojej pracy trener Tasior. Podczas tegorocznego Finału Wojewódzkiego Pan Edward przyjechał do Dzierżoniowa jako opiekun trzech zespołów: dwóch drużyn dziewcząt w kategoriach U-12 i U-10 oraz drużyną chłopców U-8. - Chłopcy to nygusy – śmieje się Pan Edward – Teraz biorę już tylko tych najmłodszych. Z dziewczynkami jest inaczej. Chciałbym jeszcze raz kiedyś pojechać z nimi do Warszawy. Tym razem wieloletni trener musiał przełknąć gorycz porażki, ale niezrażony szkoleniowiec już zapowiedział, że w kolejnej edycji wróci i wraz ze swoją drużyną ponownie zagra o upragniony wyjazd do Warszawy na Finał Ogólnopolski.

 

Dolny Śląsk stoi zresztą doświadczonymi trenerami. Pan Edward szkoli młodzież już od 55 lat, a jednego z trenerów w Dzierżoniowie od jego podopiecznych dzieliły 62 lata. Sam trener emanuje energią, która uskrzydla jego podopieczne. Widać, że dziewczynki świetnie spędzają czas pod jego opieką, utrzymując wspólnie radosną atmosferę. Jak widać, także i w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wiek nie ma znaczenia, gdy autorytet buduje się w oparciu o dobrą atmosferę i wsparcie. To bowiem klucz do radosnego przeżywania Turnieju. - Ja za nich na boisku nie będę podejmował decyzji. Ale nie krytykuję innego podejścia, każdy ma swój sposób – przyznaje trener AMO Jelenia Góra Jacek Kołodziejczyk zapytany, dlaczego w czasie meczu swoich chłopców nie krzyczy nic do nich i nie podpowiada im nadmiernie co robić podczas gry.

 

W Dzierżoniowie mogliśmy też zaobserwować kreatywne sposoby na motywowanie się przed i w trakcie meczu. Oprócz okrzyków, wiwatów i dopingu rodziców, nasz wzrok przykuły kreatywne koszulki. Zdarzea się czasem, że koszulka jest dla drużyny także miejscem na umieszczenie motta albo pozytywnego przesłania do zawodników. "Zdrowo jesz, zdrowo żyjesz, w sporcie sukces gwarantujesz" – to hasło, które z pewnością wpisuje się w ten trend i które z Dzierżoniowa z pewnością zapamiętamy. Noszącej je drużyny co prawda zabraknie na Finale Ogólnopolskim w Warszawie, ale może będą stanowili inspirację dla kolegów i koleżanek z okolic.

 

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Dzierżoniowie pokazali ją 11 razy.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      Olympic Wrocław 1.      UKS Lechia Dzierżoniów
2.      SP 1 Kąty Wrocławskie 2.      UKS Olimpijczyk Wałbrzych
3.      Skarby Środa Śląska 3.      SP Spadków
4.      Chrobry Głogów 4.      SP 2 Milicz
Najlepszy bramkarz Szymon Mularczyk, Chrobry Głogów Natalia Gałązka, UKS Lechia Dzierżoniów
Najlepszy zawodnik Łukasz Zajączkowski, Olympic Wrocław Maja Geisler, UKS Olimpijczyk Wałbrzych
Król strzelców Adam Knap, SP 1 Kąty Wrocławskie Marta Wochnik, UKS Lechia Dzierżoniów
U-10 1.       Gryf Świdnica 1.      Turbo Bobasy
2.       AMO Jelenia Góra 2.      AP FEM GOL Lubin
3.       Islandia 3.      UKS Olimpijczyk Wałbrzych
4.       AP Duda 4.      SP Bierutów
Najlepszy bramkarz Hubert Charuży, Gryf Świdnica Zuzanna Rojek, AP FEM GOL Lubin
Najlepszy zawodnik Max Idzik, AP Duda Maja Kulik, SP Bierutów
Król strzelców Paweł Teodorowski, Islandia Lena Bąk, Turbo Bobasy
U-12 1.      SP 45 Wrocław 1.       SP Bierutów
2.      UKS Baszta 2.       UKS Girls Soccer Academy
3.      UKS Lechia Dzierżoniów 3.       SP 5 Strzelin
4.      AP Duda 4.       SP Sadków
Najlepszy bramkarz Krzysztof Jowik, UKS Baszta Wałbrzych Kornelia Durlej, SP Bierutów
Najlepszy zawodnik Bartek Kosiba, SP 45 Wrocław Zuzanna Kasprzak, SP Bierutów
Król strzelców Wiktor Benedyktowicz, SP 45 Wrocław Karolina Zalewska, UKS Girls Soccer Academy
OCEŃ ZDJĘCIE00