Tymbark - U 10

znamy mistrzów woj. kujawsko-pomorskiego

11.04.2016
znamy mistrzów woj. kujawsko-pomorskiego

Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji w Janikowie poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa kujawsko-pomorskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W zakończonym finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły UKS Gol Brodnica i UKS Orkan Zławieś Wielka w kategorii U-8, UKS Gol Brodnica i UKS Szóstka Inowrocław w kategorii U-10, a także SP 3 Wąbrzeźno i UKS Tęcza Bydgoszcz w U-12. Zwycięskie drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo kujawsko-pomorskie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.


Finały województwa kujawsko-pomorskiego zostały rozegrane w dniach 6-7 kwietnia w Janikowie na boiskach KS Unia Janikowo przy ul. Głównej 40. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały drużyny do lat 8 i dziewczęta do lat 10, a drugiego dnia chłopcy do lat 10 oraz dzieci z najstarszej kategorii wiekowej – U-12.

 

W najmłodszej kategorii, do lat 8, najlepszy okazał się zespół UKS Gol Brodnica. W finale podopieczni trenera Adama Rysiewskiego wygrali 6:0 z SP 63 Bydgoszcz przy dopingu z trybun, jakiego nie powstydziłyby się seniorskie kluby z czołowych klas rozgrywkowych. - Taka atmosfera jest u nas na każdym meczu – zapewniał szkoleniowiec. – Robią ją rodzice, którzy całym sercem angażują się w działanie klubu. W tej kategorii wiekowej zaangażowanie rodziców jest podstawą istnienia zespołu. To oni przecież poświęcają własny czas, wożąc dzieciaki na treningi – dodał. - Widać po minach, że dzieciaki są szczęśliwe i to jest najważniejsze. A energii mieli jeszcze tyle, że spokojnie mogliby rozegrać co najmniej kilka spotkań. Wcale mnie to jednak nie dziwi, bo z doświadczenia wiem, że na finałach wojewódzkich „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” adrenalina zawsze jest nieporównywalna z innymi turniejami.


W rywalizacji U-8 dziewczynek zwyciężył UKS Orkan Zławieś Wielka, który w decydującym spotkaniu wygrał z UKS Szóstką Inowrocław 2:1. - Jak widać Zławieś wcale nie okazała się taka zła. Wręcz przeciwnie - najlepsza – śmiała się trenerka Weronika Marchlik, która wraz z Januszem Lemke szkoli piłkarki z miejscowości w powiecie toruńskim.  – Na finale wojewódzkim mieliśmy swoje zespoły w każdej kategorii, ale to maluchy spisały się najlepiej. Dziewczynki trenują dwa razy w tygodniu i wszystkie przychodzą tam, bo chcą, bo to uwielbiają i mają z tego ogromną frajdę. Mamy odpowiednie warunki do treningu i staramy się to wykorzystywać. Myślę, że sporo większych ośrodków może patrzeć z lekką zazdrością na to, co robimy. W poprzednich latach dziewczyny z naszego klubu również były w ścisłej czołówce, więc można powiedzieć, że ugruntowaliśmy swoją pozycję na mapie regionu.


W kategorii U-10 chłopców ponownie triumfował zespół UKS Gol Brodnica, który w finale pokonał miejscowe SP Janikowo 5:0. - Wiadomo, że piłka nożna jest najpopularniejszym sportem i myślę, że u nas zainteresowanie nią jest takie jak wszędzie, niezależnie od dyspozycji lokalnej drużyny seniorów. Jesteśmy klubem typowo młodzieżowym. Nie mamy dylematów, czy bardziej inwestować w seniorów, czy w dzieciaki - priorytetem są zespoły młodzieżowe. W każdym roczniku po jednej, a w niektórych nawet po dwie drużyny liczące po przeszło dwudziestu zawodników – tłumaczył trener Łukasz Ciechowski. - Gra w piłkę ma pomagać dzieciom w ich rozwoju. Zależy nam, aby przede wszystkim wyrośli oni na dobrych ludzi, którzy dadzą sobie w życiu radę. Wynik jest celem drugorzędnym w tym momencie, choć zawsze miło wchodzi się na podium po medale i puchary.


W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najwięcej powodów do zadowolenia miały zawodniczki UKS Szóstki Inowrocław. W finale wygrały z UKS Gol Brodnica 3:0. - Pierwszy raz mieliśmy finał wojewódzki tak blisko, więc nie wypadało się źle zaprezentować. Być może to znajome powietrze trochę nam pomogło – żartował trener Marcin Kozłowski. - Przyznam, że miałem już wstępne plany na weekend majowy, ale z przyjemnością je zmienię, żeby pojechać z dziewczynami na finał ogólnopolski do Warszawy. Mamy satysfakcję, że wygrywamy z zespołami z dużo większych ośrodków, gdzie teoretycznie łatwiej jest zrobić selekcję najzdolniejszych zawodników. Najważniejsze, że poziom dziewczęcej piłki nożnej z roku na rok wszędzie wzrasta, czego najlepszym przykładem są choćby finały wojewódzkie „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Przy takim rozwoju historyczny awans seniorek na finały mistrzostw świata lub Europy jest jedynie kwestią czasu.


W zmaganiach chłopców do lat 12 puchar za wygraną trafił do zawodników SP 3 Wąbrzeźno, którzy po wyrównanym meczu zwyciężyli w finale UKS Gol Brodnica 3:1. Wyjeżdżamy z Janikowa pełni wspaniałych wspomnień. Szczerze mówiąc nie liczyłem na taki sukces, choć dwa lata temu w kategorii U-10 chłopcy zajęli trzecie miejsce podczas finału wojewódzkiego. Każdemu z nich należą się wielkie brawa – komentował z uśmiechem trener Sebastian Isbrandt. - Fajny turniej, wspaniała zabawa, wielki sukces – tak mogę w najprostszy sposób podsumować to, co właśnie przeżyliśmy. A najpiękniejsze jest to, że jeszcze wszystko przed nami, bo jedziemy na finał ogólnopolski do Warszawy. Dla chłopaków z takiego małego miasta, jak nasze, to będzie wielkie przeżycie. Większość z nich pewnie jeszcze nigdy nie była nawet na Stadionie Narodowym. Przykład Wąbrzeźna czy Brodnicy pokazuje, że w mniejszych miastach też można znaleźć grupę utalentowanych dzieciaków. Zadaniem takich małych ośrodków, jak Wąbrzeźno, jest właśnie wynajdywanie takich chłopaków i praca z nimi do czasu, kiedy będą gotowi na rywalizację w dużych klubach.


Wśród dziewcząt w kategorii U-12 złote medale zasłużenie wywalczyły natomiast piłkarki UKS Tęczy Bydgoszcz, które finale wygrały z UKS Gol Brodnica 6:1. - Mamy bardzo fajny rocznik, choć tak naprawdę dziewczyny na dobre rozkręciły się dopiero po przerwie w finale. W kluczowym momencie pokazały na co je stać – mówił szczęśliwy trener Michał Araszewski. - Rozgrywek „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” nie da się porównać z jakimkolwiek innym turniejem. Klimat jest tak niesamowity, że brakuje słów, aby go opisać. Wygrana również smakuje wyjątkowo, bo wiąże się z prawem wyjazdu na finał ogólnopolski, a tam wystarczy już tylko być. Nie trzeba nawet wygrywać spotkań, żeby napawać się tą cudowną atmosferą. Drugiej takiej imprezy pod względem organizacyjnym i sportowym nie ma i długo jeszcze nie będzie.


Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      UKS Gol Brodnica 1.     UKS Orkan Zławieś Wielka
2.      SP 63 Bydgoszcz 2.     UKS Szóstka Inowrocław
3.      Stowarzyszenie Mały Piłkarz Inowrocław 3.     SP Kijewo Królewskie

4.      SP 12 Włocławek


 
Najlepszy bramkarz Bartek Tekliński, SP 63 Bydgoszcz Marta Zakrzewska, SP Kijewo Królewskie
Najlepszy zawodnik Wojtek Kubeczka, UKS Gol Brodnica Maja Bednarczyk, UKS Szóstka Inowrocław

Król strzelców

 

Oliwier Paluszak, Stowarzyszenie Mały Piłkarz

 

Oliwia Ścierzyńska, UKS Orkan Zławieś Wielka

 

U-10 1.      UKS Gol Brodnica 1.      UKS Szóstka Inowrocław
2.      SP Janikowo 2.      UKS Gol Brodnica
3.      UKS Jedynka Aleksandrów Kujawski 3.      UKS Tęcza Bydgoszcz

4.      SP 2 Koronowo


4.      UKS Orkan Zławieś Wielka


Najlepszy bramkarz Patryk Wikarski, SP Janikowo Karolina Klonowska, UKS Gol Brodnica
Najlepszy zawodnik Jakub Zalewski, UKS Gol  Brodnica Martyna Cupriak, UKS Szóstka Inowrocław

Król strzelców

 

Marcin Kosielecki, UKS Jedynka Aleksandrów Kujawski

 

Julita Wietrzykowska, UKS Orkan Zławieś Wielka

 

U-12 1.     SP 3 Wąbrzeźno 1.     UKS Tęcza Bydgoszcz
2.     UKS Gol Brodnica 2.     UKS Gol Brodnica
3.     SP 8 Toruń 3.     UKS Szóstka Inowrocław

4.     SP 16 Grudziądz


4.     Kania Toruń


Najlepszy bramkarz Aleksander Matuszewski, UKS Gol Brodnica Malwina Olwert, UKS Gol Brodnica
Najlepszy zawodnik Jakub Nowak, SP 3 Wąbrzeźno Julia Czarnikowska, UKS Tęcza Bydgoszcz
Król strzelców Kacper Knera, SP 8 Toruń Justyna Frankowska, UKS Szóstka Inowrocław