Tymbark - U 10

znamy mistrzów woj. kujawsko-pomorskiego

24.04.2018
znamy mistrzów woj. kujawsko-pomorskiego

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa kujawsko-pomorskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 9-10 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: 12 Włocławek w kategorii U-8, SP 44 Bydgoszcz w kategorii U-10, SP 15 Bydgoszcz wśród chłopców do lat 12 oraz UKS Tęcza Bydgoszcz we wszystkich kategoriach dziewczęcych. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

 

Finałowe zmagania odbyły na terenie Stadionu Miejskiego w Świeciu. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Świeciu na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły chłopców w kategorii U-8 i dziewczynek we wszystkich trzech grupach wiekowych. Dzień później obserwowaliśmy zmagania chłopców w kategoriach U-10 i U-12.

 

874 gole mogli przez dwa dni zobaczyć kibice, którzy zjawili się dopingować największe piłkarskie talenty w regionie. W akcji podziwialiśmy dokładnie 736 dzieci, w tym 536 chłopców i 200 dziewczynek.

 

Zarówno turnieje chłopców, jak i dziewczynek były okazją do wypatrzenia prawdziwych perełek z regionu. Jedną z najbardziej wyróżniających się zawodniczek z pewnością była Patrycja Sitkowska z najstarszej drużyny UKS Tęczy Bydgoszcz, a więc zwyciężczyń w kategorii U-12. Patrycja bardzo często wdawała się w skuteczne indywidualne pojedynki na skrzydle, które pozwalały jej wypracować sobie dobre pozycje do strzału. Tytuł królowej strzelców dobitnie pokazuje wpływ zawodniczki z numerem 7 na końcowy sukces Tęczy. Pomimo snajperskiego instynktu, Sitkowska potrafiła też znaleźć na boisku lepiej ustawione koleżanki. – Ma tendencję do dryblingu, ale od jakiegoś czasu coraz częściej podnosi wzrok i szuka podań – cieszył się z postępów podopiecznej trenujący ją Michał Araszewski.

 

Również Jarema Zieniewicz z SP 15 w Bydgoszczy błyszczał pod względem skuteczności, sięgając podobnie jak Patrycja po tytuł najlepszego strzelca w swojej kategorii. W zaciętym meczu finałowym ekipy z Bydgoszczy z UKS Golem Brodnica to właśnie on po indywidualnej akcji rozpoczętej w okolicach środka boiska przedarł się przez linię obrony i pokonał bramkarza rywali, otwierając wynik zwycięskiego dla jego drużyny starcia o bilety do Warszawy. To, co szczególnie przyciągało uwagę w jego grze, to bardzo dobra technika użytkowa, pozwalająca mu utrzymywać się przy piłce nawet przy asyście dwóch czy trzech przeciwników. – Dobrze kojarzę drużyny z okolic, więc mogę powiedzieć, że to jeden z najzdolniejszych chłopaków w regionie – przekonywał jego trener, Damian Bławat.

 

Z pewnością do tego miana aspirują młodzi piłkarze Juventus Academy Bydgoszcz, którzy w najmłodszej kategorii zajęli 3. miejsce. Jak się okazuje, nazwa nawiązująca słynnego włoskiego klubu nie jest jedynie wymysłem twórców drużyny. – Działamy na licencji Juventusu od 2013 roku. Przede wszystkim korzystamy z wsparcia merytorycznego, bazując na modelu szkolenia z Turynu – powiedział nam trener chłopców, Łukasz Figurski. Jak sam przyznaje, chociaż sam jest kibicem Barcelony, widzi, że trening w akademii włoskiego klubu sprawia, że jego podopieczni są zagorzałymi fanami „Starej Damy”. Dlatego też z pewnością kibicują starszym kolegom ze szkółki, startującym w tym roku w mistrzostwach świata wszystkich akademii Juventusu, które odbędą się latem w Turynie.

 

 

O arbitrach piłkarskich mówi się, że najlepsze zawody rozegrają wtedy, gdy po meczu nie będzie się o nich mówić. Nie sposób jednak nie wspomnieć o panu Romanie Kostrzewskim, który mimo 70 lat wciąż rozstrzyga zmagania dzieci. Jednak pewnie niewiele osób wie, że mowa o osobie z 17-letnim doświadczeniem prowadzenia zawodów także w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, który kiedyś pokazał czerwoną kartkę samemu Zbigniewowi Bońkowi. – Zawsze byłem cholerykiem, więc chociaż przeważnie piłkarze akceptowali moje decyzje, najgorzej było, gdy zawodnik-choleryk wdawał się ze mną w dyskusję – wspomina. – Na pewno takim piłkarzem był Włodzimierz Smolarek. Pamiętam, że kiedyś w meczu Legii z Widzewem ukradł mi kartki, które wypadły mi z kieszeni, a ja tego nie zauważyłem – wspomina. Pan Roman pamięta wiele legend polskiej piłki – Nigdy nie miałem problemów z Adamem Nawałką, już wtedy odznaczał się wtedy wysoką kulturą osobistą. Czasami po meczu podchodził i uprzejmie zwracał mi uwagę na sporne sytuacje. Doceniałem to, bo merytoryczne uwagi pozwalają sędziemu wyciągnąć wnioski i podnosić swój poziom – podkreśla.

 

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Świeciu pokazywali aż 21 razy.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      12 Włocławek 1.      UKS Tęcza Bydgoszcz
2.      UKS Gol Brodnica 2.      UKS Szóstka Inowrocław
3.      Juventus Academy Bydgoszcz 3.      UKS Orkan Zławieś Wielka
4.      Spryciarze Strzelno 4.      SP 2 Brodnica
Najlepszy bramkarz Jakub Klonowski, UKS Gol Brodnica Jowita Janke, UKS Tęcza Bydgoszcz
Najlepszy zawodnik Patryk Będziak, 12 Włocławek Róża Cychowska, UKS Orkan Zławieś Wielka
Król strzelców Fabian Warzecha, Spryciarze Strzelno Zuzanna Pawłowska, UKS Szóstka Inowrocław
U-10 1.       SP 44 Bydgoszcz 1.      UKS Tęcza Bydgoszcz
2.       UKS Gol Brodnica 2.      Szóstka Inowrocław
3.       MUKS CWZS Bydgoszcz 3.      SP Sztynwag
4.       SP 8 Toruń 4.      SP Wąbrzeźno
Najlepszy bramkarz Adam Kwiatkowski, UKS Gol Brodnica Oliwia Ramlau, SP Sztynawag
Najlepszy zawodnik Patryk Modrak, UKS Gol Brodnica Amelia Kaszubska, Szóstka Inowrocław
Król strzelców Szymon Pączek, SP 44 Bydgoszcz  Nadia Wosik, Tęcza Bydgoszcz 
U-12 1.      SP 15 Bydgoszcz 1.      UKS Tęcza Bydgoszcz
2.      UKS Gol Brodnica 2.      UKS Gol Brodnica
3.      ZS Łochowo 3.      Szóstka Inowrocław
4.      UKS Aleksandrów Kujawski 4.      Orkan Zławieś Wielka
Najlepszy bramkarz Sebastian Hibner, ZS Łochowo Aleksandra Jankowska, Szóstka Inowrocław
Najlepszy zawodnik Kacper Lewandowski, UKS Gol Brodnica Martyna Jakubowska, UKS Gol Brodnica
Król strzelców Jarema Zieniewicz, SP 15 Bydgoszcz Patrycja Sitkowska, UKS Tęcza Bydgoszcz

 

Partnerem turnieju w województwie kujawsko-pomorskim jest KCD Dystrybucja.

OCEŃ ZDJĘCIE00