Tymbark - U 10

znamy mistrzów woj. łódzkiego

24.04.2018
znamy mistrzów woj. łódzkiego

Trzy pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa łódzkiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. Finały wojewódzkie XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” rozegrano w dniach 16-18 kwietnia. Laureatami piłkarskich zmagań zostały: Pogoń Zduńska Wola w kategoriach U-10 i U-12 chłopców, UKS SMS Łódź w kategoriach U-10 i U-12 dziewczynek oraz Sokół Aleksandrów Łódzki i SP Bąków w kategorii U-8. Weekend majowy drużyny z Łodzi i Zduńskiej Woli spędzą w Warszawie, gdzie będą reprezentowały województwo podczas Finału Ogólnopolskiego, stojąc przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

 

Finałowe zmagania odbyły na terenie Chojeńskiego Klubu Sportowego w Łodzi. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Łodzi na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły kategorii U-12, drugiego kategorii U-10, a trzeciego najmłodsze dzieci do lat 8.

 

Turniej ten stanowił w przeszłości początek piłkarskiej przygody dla wielu reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych, do czego nawiązał Stanisław Sipa, wiceprezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. – Życzę wam, żebyście w przyszłości reprezentowali nie tylko wasze szkoły czy województwo, ale również wasz kraj – powiedział do młodych piłkarzy i piłkarek.

 

W trakcie trzech dni rywalizacji z pewnością można było wypatrzyć dzieci, które wyróżniały się swoim talentem. Jednym z nich był Jakub Jendryka z drużyny Pogoni Zduńskiej Woli do lat 12. Kuba znakomicie ustawiał się w obronie, często dusząc w zarodku akcje rywali. Gdy już decydował się na podłączenie się do ofensywy, niemal zawsze wynikało z tego coś groźnego. Chłopiec z lekkością mijał przeciwników i podejmował dobre decyzje, rozgrywając piłkę do kolegów z drużyny. To w dużej mierze dzięki niemu ekipa ze Zduńskiej Woli odwróciła losy finału. Kuba po przejęciu piłki na własnej połowie indywidualnym rajdem wywalczył rzut rożny, po którym Pogoń wyrównała stan meczu z Masovią. Następnie zapisał na swoim koncie dwie asysty i wraz z kolegami mógł cieszyć się z wygranej. Skąd u obrońcy taka technika i ciąg na bramkę? – Kiedy w klubie gramy po dziewięciu, jestem skrzydłowym. Ustawienie tutaj wynika z mniejszej liczby graczy – zdradził nam przyszły uczestnik Finału Ogólnopolskiego w Warszawie.


Znakomicie zaprezentowała się także Patrycja Drabik z SP Bielawy, która wraz z koleżankami stanęła na drugim stopniu podium w kategorii U-10. Jak przyznaje jej trener, Patrycja to przede wszystkim bardzo spokojna i pracowita dziewczynka, co odzwierciedla jej postawa boiskowa. Zawodniczka zdobyła zdecydowaną większość strzelonych przez swoją drużynę goli i miała duży wkład w awans zespołu z niespełna 6-tysięcznej miejscowości do samego finału, w którym uległy ekipie UKS SMS Łódź dopiero po serii rzutów karnych. Grająca w charakterystycznych okularach piłkarka zdobyła w nim zresztą bramkę po pięknej indywidualnej akcji, kiedy to minęła kilka dziewczynek z Łodzi i z charakterystycznym spokojem pokonała bramkarkę rywalek. Być może niedługo konkurentki z finału staną się koleżankami z szatni. Po finale, o plany na przyszłość Patrycję podpytywała trenerka SMS-u.

 

W Łodzi mogliśmy zobaczyć także wielu świetnych bramkarzy, ale żaden nie ujął nas swoją charyzmą, jak Alan Ostrowski z UKS SMS Łódź. Chłopiec rywalizujący w kategorii U-12 był najbardziej ekspresyjnym zawodnikiem całego turnieju, nieustannie instruując i motywując swoich kolegów. Do tego stopnia, że w ich ostatnim, ćwierćfinałowym meczu miał już całkowicie zdarte gardło. Jak przyznał jego trener, to dla Alana typowe zachowanie. Z kolei jego koledzy przyznali, że w trakcie meczu słuchają rad swojego bramkarza.

W trakcie potyczki z APN Piotrków Trybunalski, Ostrowski próbował nawet wyprowadzać swoich przeciwników z koncentracji, tańcząc na linii niczym Jerzy Dudek, ale drużyna SMS Łódź finalnie przegrała w starciu o awans do fazy pucharowej po serii rzutów karnych. Co ciekawe, zespół SMS aż do pechowej serii rzutów karnych nie dał sobie wbić ani jednej bramki. Tym samym jest dotychczas dopiero drugą, obok UKS Orlik Prudnik z województwa opolskiego, drużyną, która w regulaminowym czasie Finałów Wojewódzkich straciła 0 goli, a mimo to nie awansowała do strefy medalowej.

 

Podobnie jak zachrypnięty głos Alana, z finałów w województwie łódzkim zapamiętamy także najciekawsze nazwy drużyn, z jakimi się dotychczas spotkaliśmy. Z reguły nazwa znakomitej większości startujących w turnieju ekip nawiązuje do numeru szkoły podstawowej bądź akademii, z której wywodzą się zawodnicy. W Łodzi jednak dzieci i ich trenerzy wykazali się większą kreatywnością. Pustynne Jastrzębie, Jutrzenka Drzewce, Las Vegas, Młode Byki, FOOT-BOL-AKI – to tylko kilka z nich. Jak przyznaje trener Jacek Włodarczewski, prowadzący Małych Gladiatorów, nazwa drużyny wywodzi się stąd, że jego podopieczni powoli rozkręcają się na turniejach, wznosząc się na wyżyny w fazie pucharowej. Drugie miejsce w kategorii U-8, mimo porażki w fazie grupowej i dramatycznej serii jedenastek w ćwierćfinale, tylko potwierdza tę tezę.

 

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Łodzi pokazali ją 6 razy.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      Sokół Aleksandrów Łódzki 1.      SP Bąków
2.      Mali Gladiatorzy Pabianice 2.      SP Godzianów
3.      ESBANK RAP Radomsko 3.      SP Regnów
4.      UKS Warta Sieradz 4.      SP 130 Łódź
Najlepszy bramkarz Karol Bogusławski, Mali Gladiatorzy Gabriela Karpińska, SP Regnów
Najlepszy zawodnik Igor Figlarski, Sokół Aleksandrów Łódzki Helena Pokora, SP Bąków
Król strzelców Mateusz Jędrzejczyk, Sokół Aleksandrów Łódzki Marika Krupa, SP Godzianów
U-10 1.       Pogoń Zduńska Wola 1.      UKS SMS Łódź
2.       UKS Warta Sieradz 2.      SP Bielawy
3.       UKS SMS Łódź 3.      SP Regnów
4.       SP Moszczenica 4.      SP Godzianów
Najlepszy bramkarz Jakub Pawlak, MGUKS Zduńska Wola Karina Miązek, UKS SMS Łódź
Najlepszy zawodnik Wojciech Juchnar, UKS Warta Sieradz Zofia Witczak, SP Bielawy
Król strzelców Marcel Lewandowski, UKS SMS Łódź  Patrycja Drabik, SP Bielawy 
U-12 1.      MGUKS Pogoń Zduńska Wola 1.      UKS SMS Łódź
2.      Mazovia 2.      SP Nowe Zduny
3.      UKS Warta Sieradz 3.      UKS Hattrick Bełchatów
4.      APN Piotrków Trybunalski 4.      SMS Opoczno
Najlepszy bramkarz Filip Zawiasa, MGUKS Pogoń Zduńska Wola Katarzyna Stań, SP Nowe Zduny
Najlepszy zawodnik Jakub Chojecki, Mazovia Klaudia Kiełczewska, UKS SMS Łódź
Król strzelców Hubert Rachucki, MGUKS Pogoń Zduńska Wola Julia Szkudlara, UKS Hattrick Bełchatów
OCEŃ ZDJĘCIE00