Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. lubuskiego

07.04.2016
Znamy mistrzów woj. lubuskiego

Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji w Babimoście poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa lubuskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W zakończonym finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły UKS Chemik Gorzów Wielkopolski i MUKS 11 Zielona Góra w kategorii U-8, MLUKS 2 MOS Gubin i MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski w kategorii U-10, a także PSP Rzepin i MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski w U-12. Zwycięskie drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo lubuskie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.


Finały województwa lubuskiego zostały rozegrane w dniach 4 i 5 kwietnia w Babimoście na boiskach Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Żwirki i Wigury 10a. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały drużyny do lat 8 i dziewczęta do lat 10, a drugiego dnia chłopcy do lat 10 oraz dzieci z najstarszej kategorii wiekowej - U-12.

 

W najmłodszej kategorii, do lat 8 najlepszy okazał się zespół UKS Chemik Gorzów Wielkopolski, który w finale po dramatycznym meczu wygrał z Akademią Piłkarską Falubaz Zielona Góra 1:0. Po ostatnim gwizdku młodzi gorzowianie odtańczyli na środku boiska taniec radości, jakiego nie powstydziliby się triumfatorzy Ligi Mistrzów. - Dla dzieci w tym wieku każde zwycięstwo jest niczym mistrzostwo świata, bo one nigdy nie kalkulują i zawsze grają na pełnych obrotach. I to jest właśnie najpiękniejsze w szkoleniu dzieci i młodzieży. Wszystko, co robimy, robimy dla tych dzieciaków i chcemy im przekazać jak najwięcej swojej wiedzy. Jednocześnie chcemy, aby z gry czerpały one jak największą radość, a ta jest wtedy, gdy na koniec wznosi się puchar – wyjaśniał trener Michał Wlaźlak. – Zainteresowanie i rozwój tego turnieju dobitnie pokazuje, że od kilkunastu lat królową sportu w Polsce nie jest już lekkoatletyka, a właśnie piłka nożna. W naszym mieście seniorzy grają w trzeciej lidze, a klubów szkolących młodzież jest aż dziewięć i ćwiczy w nich ponad dwa tysiące adeptów futbolu – zachwalał kapitał na przyszłość szkoleniowiec z Gorzowa.

 

W rywalizacji U-8 dziewczynek zwyciężył MUKS 11 Zielona Góra, który w decydującym meczu pokonał PSP Ołobok 7:2. - Starsze roczniki w poprzednich edycjach również odnosiły sukcesy na finałach wojewódzkich i teraz te najmłodsze adeptki piłki nożnej chciały im dorównać. Mam nadzieję, że to mistrzostwo województwa przełoży się na zainteresowanie systematycznymi treningami kolejnych dziewcząt. Staramy się ćwiczyć trzy razy w tygodniu i dzisiaj mieliśmy potwierdzenie, że ta praca u podstaw przynosi efekty – cieszył się trener Dariusz Kurzawa. – W zrelaksowaniu dziewczynek w tym wieku pomagają rodzice na trybunach, dlatego cieszę się, że przyjechało z nami dużo rodziców, którzy wspierają swoje pociechy w realizacji sportowej pasji; chwała im za to. Chwała także organizatorom, bo po raz kolejny impreza przygotowana była perfekcyjnie.


W kategorii U-10 chłopców triumfował zespół MLUKS 2 MOS Gubin. W finale gubinianie wygrali z UKS Polonią Słubice 4:0. - Jestem bardzo zadowolony z tego zwycięstwa. Trenujemy z chłopakami już od trzech lat i dziś widzieliśmy kolejny owoc naszej konsekwentnej pracy. Wiadomo, że w tej kategorii wynik nie jest najważniejszy, bo liczy się też styl, ale ze stylu też jestem zadowolony - podkreślał trener Piotr Sobolewski. - Pierwszy raz wzięliśmy udział w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” i z pewnością będziemy się zgłaszać także do kolejnych edycji.

 

W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najwięcej powodów do zadowolenia miały zawodniczki MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski. W finałowej potyczce nie bez kłopotów wygrały z MUKS 11 Zielona Góra 4:2. - Od dwudziestu lat zajmuję się szkoleniem dzieci i młodzieży, ale cały czas towarzyszą mi te same emocje. Z doświadczenia wiem także, iż ten turniej bardzo pomaga w popularyzacji piłki nożnej, zwłaszcza tej kobiecej. Ten triumf cieszy mnie tym mocniej, że większość moich zawodniczek była o rok młodsza od rywalek, a na tym poziomie wiekowym każdy rok robi kolosalną różnicę – komentował trener Janusz Kałuziński. - Futbol dziecięcy dziewcząt dynamicznie się rozwija, ale marzy mi się, aby poszły na niego jeszcze większe środki. Czasem doba jest za krótka na wszystko, choć takie ceremonie rekompensują mi  wszystkie ponoszone wyrzeczenia.


W zmaganiach chłopców do lat 12 puchar za wygraną trafił do PSP Rzepin. Ekipa prowadzona przez trenera Andrzeja Pawłowskiego w decydującym meczu zwyciężyła Społeczną Gorzów Wielkopolski 4:0. - Gdyby ktoś przed turniejem powiedział mi, że zdobędziemy złote medale i będziemy reprezentować region na finale ogólnopolskim w Warszawie, byłbym bardzo zaskoczony. Przed losowaniem grup usłyszałem, że podobno jesteśmy jednym z faworytów, więc przekazałem chłopakom, że będziemy obserwowani przez wielu znawców futbolu i najwyraźniej zareagowali na to z możliwie najlepszej strony – nie ukrywał szkoleniowiec z miasteczka w powiecie słubickim. - Takie turnieje jak  „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” są znakomitą odskocznią dla chłopaków. To fajna przygoda, którą z pewnością na długo zapamiętają. Złote medale cieszą tym mocniej, że w decydujących meczach pokonaliśmy zespoły z największych ośrodków w województwie: Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego – uśmiechał się opiekun zawodników z Rzepina.

 

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 złote medale zasłużenie wywalczyły ponownie piłkarki MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski, które w finale po zaciętym spotkaniu wygrały z PSP Sława 2:0. – Bardzo nas cieszy to zwycięstwo i fakt, że po raz kolejny będziemy mieli przywilej reprezentować region w finale ogólnopolskim. Czołowa czwórka była wyjątkowo mocna w tym roku. Bardzo mnie to cieszy, bo widoczny jest postęp w szkoleniu dziewcząt w naszym województwie. My szkolimy dziewczynki od lat, inni zaczęli dopiero niedawno i szybko rozwijają swoje ośrodki. Super, że ta praca przynosi efekty, bo wcześniej czy później musi się to przełożyć na wyniki reprezentacji – przekonywał trener Janusz Kałuziński. – Z Babimostu wyjeżdżamy pełni jak najlepszych wrażeń. Dzieci mają z turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wielką frajdę i bardzo chcą na niego przyjeżdżać. Każdy chce się załapać do składu, bo wie, może liczyć na dobrą zabawę i fajne nagrody. A w perspektywie czeka jeszcze przecież wyjazd na finał krajowy do Warszawy i szansa zagrania na Stadionie Narodowym przed zawodnikami walczącymi o Puchar Polski. My do stolicy pojedziemy na pełnym luzie. Najważniejsze, aby zawodniczki oswajały się z atmosferą wielkiego piłkarskiego wydarzenia – dodał.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      UKS Chemik Gorzów Wielkopolski 1.     MUKS 11 Zielona Góra
2.      AP Falubaz Zielona Góra 2.     PSP Ołobok
3.      SP Korona Wschowa  
4.      UKS 4 Kostrzyn  
Najlepszy bramkarz Patryk Sarnowski, AP Falubaz Zielona Góra Dominika Jurkoić, PSP Ołobok
Najlepszy zawodnik Jakub Rembacz, AP Falubaz Zielona Góra Kaja Fiedorowicz, MUKS 11 Zielona Góra
Król strzelców Sebastian Owczarzak, UKS Chemik Gorzów Wielkopolski (6 goli) Amelia Kruglińska, MUKS 11 Zielona Góra (6 goli)
U-10 1.      MLUKS 2 MOS Gubin 1.      MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski
2.      UKS Polonia Słubice 2.      MUKS 11 Zielona Góra
3.      AP Falubaz Zielona Góra 3.      SP Mirocin Dolny
4.      UKS 4 Kostrzyn 4.      PSP Bobrówko
Najlepszy bramkarz Wiktor Ledezman, MLUKS 2 MOS Gubin Hanna Woźniak, SP Mirocin Dolny
Najlepszy zawodnik Oskar Ryszczuk, Polonia Słubice Kaja Steciąg, MUKS 11 Zielona Góra
Król strzelców Kamil Maj, UKS 4 Kostrzyn (10 goli) Maja Gnietko, MUKS Stilon Gorzów Wlkp.
U-12 1.     PSP Rzepin 1.     MUKS Stilon Gorzów Wlkp.
2.     Społeczna Gorzów 2.     PSP Sława
3.     SP 10 Zielona Góra 3.     MUKS Przyjaciół Sportu Kostrzyn
4.     UKS 4 Kostrzyn 4.     SP Witnica
Najlepszy bramkarz Przemysław Bartnik, Społeczna Gorzów Wlkp. Patrycja Klimontowska, MUKS Stilon Gorzów Wlkp.
Najlepszy zawodnik Bartosz Dziemidowicz, PSP Rzepin Aleksandra Opiela, PSP Sława
Król strzelców Wiktor Maliszewski, SP 10 Zielona Góra (10 goli) Sandra Szerbin, MUKS Stilon Gorzów Wlkp. (21 goli)