Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. opolskiego - relacja

08.04.2019
Znamy mistrzów woj. opolskiego - relacja

2 dni sportowej rywalizacji, prawie 70 drużyn chłopców i dziewczynek, 514 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa opolskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z UKP Gol Opole (U-8), UKS-u Spiders Krapkowice (U-10) i PSP5 Opole (U-12), a także dziewczynki z SP2 Orły Głogówek (U-8) oraz UKS-u Unii Opole (U-10 i U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.


Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Opolskiem był Brzeg, a dokładniej obiekty tamtejszego Stadionu Miejskiego przy ul. Sportowej 1. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 12 powiatów.

 

Święto futbolu w Brzegu

Sportowa rywalizacja w Brzegu trwała 2 dni. W czwartek na boiska Stadionu Miejskiego wybiegli zawodnicy i zawodniczki kategorii U-8 oraz piłkarki U-10, natomiast następnego dnia o tytuł mistrzów regionu walczyli chłopcy w kategorii U-10 oraz wszystkie drużyny do lat 12. Co ciekawe, w tych trzech kategoriach swoich reprezentantów miały wszystkie powiaty województwa opolskiego.

 

Brzeski Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zainaugurowali miejscowy burmistrz Jerzy Wrębiak oraz wiceprezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Waldemar Antkowiak, który podkreślał, że najważniejszą wartością Turnieju jest jego dostępność dla wszystkich. To dzięki temu nawet najmniejsze miejscowości mają okazję do wzięcia udziału w sportowej rywalizacji.  W podobnym tonie wypowiadał się też Prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz Garbowski, który nagradzał najlepszych drugiego dnia finałów. – Warto jest organizować takie Turnieje dla dzieciaków, dla tych wszystkich emocji, które mogą tu przeżywać. Dzisiaj mieliśmy i łzy szczęścia, i smutku, ale ważne jest, że na samym końcu przybijamy sobie piątkę. To dla mnie jest kwintesencja piłki nożnej. Radość z tego, że możemy wspólnie cieszyć się rywalizacją – podkreślał Garbowski.

 

Wyjątkową atmosferę w Brzegu stworzyły piękna pogoda i sportowa oprawa, ale przede wszystkim zaangażowani kibice, którzy w kilku przypadkach mieli nawet koszulki wspieranych przez siebie drużyn. Dodatkowo zawodników obserwowali też trenerzy z Mobilnej Akademii Młodych Orłów i koordynatorzy kadr wojewódzkich, wypatrując wyróżniających się talentów.

 

Przez wiele lat rywalizacja dziewczynek w tym regionie zdominowana była przez zawodniczki LUKS-u Biała Nyska, które od 2006 roku nieprzerwanie wygrywały lokalną rywalizację. – My bawimy się w piłkę nożną. Dzisiaj trudno jest wyciągnąć dzieci na boisko, dlatego dla mnie jest to szczególnie ważne, że dziewczyny same chcą trenować – zaznaczał Grzegorz Chmura, trener LUKS-u.

 

Jednak w tym roku, jak i w poprzedniej edycji, podopieczne trenera Chmury musiały uznać wyższość Unii Opole. Jak opowiada Tomasz Minkiewicz, szkoleniowiec zwycięskiej ekipy, kiedy przejmował klub, kadra zespołu była tak wąska, że zaczął szukać młodych zawodniczek, jeżdżąc po okolicznych szkołach. Ta budująca historia pokazuje, że dzięki pasji i ogromnemu zaangażowaniu można stworzyć nie tylko świetny zespół, ale całą strukturę. Nic więc dziwnego, że zawodniczki Unii triumfowały w dwóch kategoriach: U-10 i U-12, pokonując w finałach odpowiednio LUKS i UKS Szkolną Akademię Piłkarską Brzeg. W szeregach Unii wyjątkową techniką popisywała się Michalina Stasiak, która wywalczyła również tytuł najlepszej strzelczyni wśród 12-latek. – Na Turnieju najbardziej podoba mi się to, że można zmierzyć się z innymi drużynami i w ten sposób sprawdzić swoje umiejętności – tłumaczyła bramkostrzelna zawodniczka. Z kolei wśród najmłodszych dziewczynek najlepsze okazały się piłkarki z SP2 Orły Głogówek, które po niezwykle wyrównanym meczu, a następnie aż 12 seriach rzutów karnych, pokonały PSP9 Kędzierzyn-Koźle.

 

Natomiast finały chłopców we wszystkich kategoriach to była czysta esencja futbolu – nie było w nich miejsca na kalkulację, tylko prawdziwą walkę do ostatniego gwizdka sędziego. Na początku o tytuł najlepszych w województwie walczyli najmłodsi, a w finale nie zabrakło zarówno indywidualnych popisów, jak i pomysłowych rozegrań stałych fragmentów gry. Ostatecznie tytuł mistrzów regionu trafił do zawodników UKP Gol Opole, którzy wygrali z KS-em Masters Brzeg. Przepustki na wyjazd do Warszawy zgarnęli ich starsi koledzy z UKS-u Spiders Krapkowice (U-10) i PSP5 Opole (U-12). Pierwsi w finale pokonali 3:2 Stal Brzeg, a drudzy okazali się lepsi od Dziesiątki Nysa.

 

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Opolskiem świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

 

8387_fw-2019---opolskie_m.jpg

 

Finały Wojewódzkie w województwie opolskim – klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1. UKP Gol Opole 1. SP2 Orły Głogówek
2. KS Masters Brzeg  2. PSP9 Kędzierzyn-Koźle 
3. M-GOKiS Praszka  3. ZSP Ligota Książęca 
Najlepszy bramkarz Maks Draguć (UKP Gol) Zuzanna Iwaszkiewicz (SP2 Orły Głogówek)
Najlepszy zawodnik Dawid Aleksandrow (UKP Gol) Antonina Jarenko (PSP9 Kędzierzyn-Koźle)
Król strzelców Olaf Korwel (KS Masters Brzeg) Amelia Kozłowska (ZSP Ligota Książęca)
U-10 1. UKS Spiders Krapkowice  1. UKS Unia Opole 
2. Stal Brzeg 2. LUKS Biała Nyska
3. KS Polonia Nysa  3. PSP9 Kędzierzyn-Koźle 
Najlepszy bramkarz Rafał Hajdun (Stal Brzeg) Anna Kruk (UKS Unia Opole)
Najlepszy zawodnik Jakub Bień (UKS Spiders Krapkowice) Blanka Stanisławczyk (LUKS Biała Nyska)
Król strzelców Borys Los (UKS Spiders Krapkowice) Wiktoria Piróg (UKS Unia Opole)
U-12 1. PSP5 Opole 1. UKS Unia Opole
2. Dziesiątka Nysa  2. UKS Szkolna Akademia Piłkarska Brzeg
3. SP4 Namysłów  3. PSP9 Kędzierzyn-Koźle
Najlepszy bramkarz Jakub Gabryliszyn (Dziesiątka Nysa) Karolina Badowska (UKS Unia Opole)
Najlepszy zawodnik Błażej Basta (PSP5 Opole) Maria Szutkowska (UKS Szkolna Akademia Piłkarska Brzeg)
Król strzelców Oliwier Butryn (PSP5 Opole) Michalina Stasiak (UKS Unia Opole)

 

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Brzegu chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa opolskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.


Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

OCEŃ ZDJĘCIE00