Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. opolskiego

05.04.2016
Znamy mistrzów woj. opolskiego

Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji w Brzegu poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa opolskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W zakończonym finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły UKP Gol Opole i LUKS Biała Nyska w kategorii U-8, Football Academy Opole i PSP Łubniany w kategorii U-10, a także Football Academy Opole i LUKS Biała Nyska w U-12. Zwycięskie drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo opolskie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

Finały województwa opolskiego zostały rozegrane w dniach 1-2 kwietnia w Brzegu na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 1. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały drużyny do lat 8 i dziewczęta do lat 10, a drugiego dnia rywalizowali chłopcy do lat 10 oraz dzieci z najstarszej kategorii wiekowej – U-12.

 

W najmłodszej kategorii, do lat 8 najlepszy okazał się zespół UKP Gol z Opola. W decydującym meczu pokonał on SP Grodków 3:0. – Mówi się, że kolor zielony jest kolorem szczęśliwym i tym razem faktycznie te zielone koszulki ufundowane przez firmę Tymbark okazały się dla nas szczęśliwe. Choć oczywiście nie byłoby końcowego zwycięstwa, gdyby nie znakomita postawa chłopców. Zasłużyli na pochwały, bo naprawdę potrafią grać w piłkę i pokazali to na boisku. A wcześniej pokazywali to na każdym treningu – podkreślał z dumą trener Maciej Michniewicz. Jego zdaniem, największym wyzwaniem w pracy z tak młodymi zawodnikami jest zachowanie konsekwencji. – Ta grupa istnieje już ponad półtora roku. Z miesiąca na miesiąc chłopcy mają coraz większe umiejętności, za którymi coraz częściej idą wyniki. Ale przyznam, że na początku tych wyników wcale nie było i dopiero od niedawna procentuje nasza konsekwencja w działaniu szkoleniowym – przyznał opiekun ośmiolatków z Opola. - Często bierzemy udział w turniejach, ale „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest imprezą o zdecydowanie największym rozmachu. Dlatego na twarzach chłopców ta radość z otrzymanych medali, nagród i pucharu jest taka duża. I myślę, że teraz już zaczynają marzyć o tym, aby w kolejnych latach powtórzyć ten wynik w starszej kategorii, co będzie wiązało się z zaszczytem gry w ogólnopolskim finale, w Warszawie.


Jeszcze więcej emocji było w finale U-8 dziewczynek, w którym LUKS Biała Nyska dopiero po serii rzutów karnych wygrała z PSP Łubniany. W regulaminowym czasie był bezbramkowy remis, a w konkursie strzałów z siódmego metra podopieczne trenera Mirosława Sulika zwyciężyły 3:2. – Dla takich małych dziewczynek już samo uczestnictwo w tak fajnie zorganizowanym turnieju jest wielkim przeżyciem. A wygrana w nim to już w ogóle coś niesamowitego. Nie zdziwię się, gdy w drodze powrotnej w autokarze dziewczynki zaczną śpiewać różne piosenki z tej wielkiej euforii – nie krył uradowany szkoleniowiec. - Myślę, że to zwycięstwo da nam dużo chęci do dalszej pracy i pobudzi do działania kolejne dziewczynki. Raczej nie spodziewam się problemów z frekwencją w najbliższym czasie – dodał.

 

W kategorii U-10 chłopców triumfował zespół Football Academy Opole, który w finale wygrał z PSP 4 Praszka 2:1. - Trenerowi młodzieży najwięcej radości dostarczają indywidualne postępy każdego z zawodników. Dziś te postępy widziałem i to było dla mnie najważniejsze. A drużynowa wygrana stanowi do tego świetny bonus. Chłopcy zasłużyli na ten sukces, ale teraz przed nami dużo pracy, aby jak najlepiej zaprezentować się na tle mistrzów z pozostałych województw. Mam nadzieję, że takie turnieje jak „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wyrobią w moich podopiecznych odporność psychiczną, co z czasem zaowocuje miejscem w składach czołowych klubów z całego kraju. Nie ma lepszego sposobu na to, aby doskonale się bawić, a przy tym uczyć wielu rzeczy, które pomagają później zostać profesjonalnym piłkarzem – przekonywał trener Michał Jędra. – Patrząc na to, co oglądaliśmy w Brzegu, śmiało można stwierdzić, że kryzys w szkoleniu młodzieży Polska ma za sobą i lawina już ruszyła. Kluby powstają nawet w małych ośrodkach, co pokazuje, że zapotrzebowanie na dobry futbol jest w naszym kraju ogromne. Im więcej osób będzie się w to angażowało, tym lepszy będzie efekt końcowy w postaci seniorskiej reprezentacji.


W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najwięcej powodów do zadowolenia miały zawodniczki PSP Łubniany. W finale odniosły one zwycięstwo 6:3 nad LUKS Biała Nyska, rewanżując się tym samym za wcześniejszą przegraną młodszych koleżanek. - Wcześniej, w fazie grupowej zremisowaliśmy z Białą Nyską 5:5. Równie zacięte boje toczymy od lat w pozostałych kategoriach wiekowych i można zaryzykować stwierdzenie, że te nasze zmagania stają się już taką małą tradycją na finałach wojewódzkich – przyznał z uśmiechem trener Dariusz Palt. - Zaczynaliśmy przy padającym deszczu, a kończymy z pucharem za wygraną otrzymanym przy ładnej pogodzie. Bez większej przesady można zatem powiedzieć, że w Brzegu słońce zaświeciło dla nas dosłownie i w przenośni.


W zmaganiach chłopców do lat 12 puchar za wygraną ponownie trafił do Football Academy Opole. Ekipa prowadzona przez trenera Pawła Jędrzejewskiego w finale zwyciężyła SP Olesno 4:1. - Bardzo się cieszymy z sukcesu. To dla nas drugie podejście w finale wojewódzkim tych rozgrywek. Dwa lata temu z tą samą drużyną przegraliśmy wśród 10-latków z Orlikiem Prudnik, czyli dzisiejszym półfinalistą. To pokazuje, że praca idzie w dobrym kierunku – nie ukrywał szkoleniowiec ze stolicy województwa opolskiego. - Wygrana w finale wojewódzkim „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” była jednym z naszych ważniejszych celów na to półrocze i czujemy satysfakcję z tego, że udało nam się go zrealizować. A moja osobista satysfakcja jest tym większa, że prowadzę tych chłopców już od prawie siedmiu lat. Zaczynaliśmy, gdy byli oni pięciolatkami, którzy jeszcze nawet nie wiedzieli dokładnie o co chodzi w piłce nożnej. Gdy dzisiaj widzę te medale na szyi i puchar w ręku kapitana, to jestem niezmiernie szczęśliwy. Jeszcze niedawno byliśmy jedną z wielu drużyn, a dziś jesteśmy mistrzami województwa opolskiego i możemy się szykować na finał ogólnopolski w Warszawie.


Wśród dziewcząt w kategorii U-12 złote medale zasłużenie wywalczyły natomiast piłkarki LUKS Biała Nyska, które w finale wygrały z PSP 9 Kędzierzyn Koźle 3:1. – Czym wytłumaczyć nasze sukcesy? Po prostu bawimy się piłką i dbamy o sportowy rozwój naszych dzieci. Zbieramy wyróżniające się dzieci po okolicznych szkołach, w których nie ma sekcji piłkarskiej i pracujemy z nimi. Ktoś mógłby pomyśleć, że reprezentujemy jakiś wielki ośrodek, a w rzeczywistości jesteśmy małą, wiejską szkółką, w której zebrało się grono pasjonatów futbolu. Po raz pierwszy byliśmy na finale ogólnopolskim w 2008 roku i od tego czasu praktycznie co roku udaje nam się awansować. Dla niektórych dziewczynek będzie to już trzeci, a nawet czwarty finał w Warszawie, więc debiutanckiej tremy raczej nie będzie. Przed rokiem zwyciężyliśmy i nie mam nic przeciwko, abyśmy znów wywalczyli główną nagrodę – uśmiechał się trener Grzegorz Chmura.

 

Klasyfikacja generalna


   
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      UKP Gol Opole 1.     LUKS Biała Nyska
  2.      SP Grodków 2.     PSP Łubniany
  3.      UKS Orlik Prudnik 3.     PSP 9 Kędzierzyn Koźle
  4.      UKS Hattrick Głuchołazy 4.     Szkoła Tak Opole
Najlepszy bramkarz Mateusz Łukaszewski, UKS Orlik Prudnik Kamila Grech, PSP 9 Kędzierzyn Koźle
Najlepszy zawodnik Alan Wenda, SP Grodków Paulina Bartosz, PSP Łubniany
Król strzelców Maciej Garbowski, UKP Gol Opole (10 goli) Karolina Badowska, UKS Biała Nyska (17 goli)
U-10 1.      Football Academy Opole 1.      PSP Łubniany
  2.      PSP 4 Praszka 2.      Biała Nyska
  3.      PSP 9 Kędzierzyn Koźle 3.      SP Strzeleczki
  4.      UKS Orlik Prudnik 4.      Cerekwianki
Najlepszy bramkarz Marek Smętek, PSP 9 Kędzierzyn Koźle Anna John, SP Strzeleczki
Najlepszy zawodnik Janek Szyszka, PSP 4 Praszka Hanna Czwórnóg, UKS Biała Nyska
Król strzelców Radek Wójcicki, Football Academy Opole (11 goli) Paulina Faltin, PSP Łubniany (11 goli)
U-12 1.     Football Academy Opole 1.     LUKS Biała Nyska
  2.     SP 2 Olesno 2.     PSP 9 Kędzierzyn Koźle
  3.     UKS Orlik Prudnik 3.     SP Strzeleczki
  4.     SP Karłowice 4.     PSP 2 Olesno
Najlepszy bramkarz Wiktor Strzelecki, UKS Orlik Prudnik Zosia Danielewicz, PSP 9 Kędzierzyn Koźle
Najlepszy zawodnik Konrad Janicki, SP 2 Olesno Patrycja Krawecka, LUKS Biała Nyska
Król strzelców Bartosz Garbacz, Football Academy Opole (9 goli) Zuzanna Szeląg, LUKS Biała Nyska (9 goli)
OCEŃ ZDJĘCIE00