Tymbark - U 10

znamy mistrzów woj. podkarpackiego

17.04.2018
znamy mistrzów woj. podkarpackiego

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa podkarpackiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 12-13 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: UKS Beniaminek Krosno we wszystkich kategoriach dziewcząt oraz UKS Orlik Przemyśl w rozgrywkach U-8 i AMO Rzeszów w kategoriach do lat 10 i 12. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

 

Finałowe zmagania na Podkarpaciu odbyły się aż na 16 boiskach przy ulicy Zwierzynieckiej w Tarnobrzegu. Dla najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu rozgrywki były kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Tarnobrzegu na uczestników zawodów czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategoriach U-8 i U-10, drugiego zaś – najstarsze dzieci.

 

W Tarnobrzegu nie brakowało utalentowanych piłkarek. Na szczególną uwagę zasłużyła Martyna Jasłowska z zespołu UKS Beniaminek Krosno. Jedenastolatka wraz z koleżankami stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii U-12, co oznacza, że będziemy mieli okazję podziwiać jej grę już za niecałe trzy tygodnie podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie. Stanie tam przed szansą ponownego występu na stadionie PGE Narodowym – w zeszłym roku jej zespół dotarł aż do Wielkiego Finału w kategorii U-10. Trener Martyny, Marcin Maculski, chwali swoją podopieczną za boiskową inteligencję, przegląd pola, prowadzenie piłki i zmysł do gry kombinacyjnej.

 

Również wśród chłopców nietrudno było znaleźć wyróżniające się postaci. Jedną z nich był Karol Delikat – pochodzący z Sędziszowa Małopolskiego dziesięciolatek reprezentujący zwycięską drużynę AMO Rzeszów. To zawodnik, na którego grę patrzy się z prawdziwą przyjemnością. Ma olbrzymią łatwość w grze jeden na jeden, dysponuje również dobrym uderzeniem, co udowodnił w meczu półfinałowym przeciwko zespołowi z Lubaczowa, kiedy to zdobył pięknego gola z rzutu wolnego, dając Rzeszowianom prowadzenie 1:0. Mama Karola, pani Agnieszka, opowiada, że jej syn właściwie nie rozstaje się z piłką, a kiedy sam nie gra, wówczas ogląda mecze bądź przegląda portale o teamtyce futbolowej. – Jest na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w piłce. Wie o każdym transferze, zna się zarówno na lidze polskiej, jak i zagranicznych – mówiła z uśmiechem dumna mama. Jej słowa potwierdza sam Karol, który na pytanie o swoich piłkarskich idoli w pierwszej kolejności wskazuje nie na Messiego czy Ronaldo, ale na Riyada Mahreza oraz Przemysława Frankowskiego.

 

Karol to zawodnik doskonale znany Marcinowi Włodarskiemu – koordynatorowi Akademii Młodych Orłów w Rzeszowie. Obecny podczas obu dni tarnobrzeskich zmagań Włodarski nie szczędził ciepłych słów turniejowi „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. – Uważam, że te rozgrywki to przede wszystkim fantastyczna zabawa dla dzieci. One czują tutaj organizację wielkiej imprezy: otrzymują sprzęt, uczestniczą w ceremonii otwarcia i sesji zdjęciowej, rywalizują też z kilkunastoma innymi drużynami. Dzięki turniejowi oswajają się z presją, co również jest niezbędne w procesie szkolenia – podkreślał główny skaut Polskiego Związku Piłki Nożnej na województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie

 

Jako że jednym z głownych celów Turnieju jest wyłanianie największych piłkarskich talentów, w trakcie Finałów Wojewódzkich dzieci są obserwowane właśnie przez takich specjalistów jak Marcin Włodarski. Co ciekawe, w Tarnobrzegu rozgrywkom przyglądała się też osoba, która od 15 lat mieszka w Anglii i na co dzień współpracuje ze skautem Manchesteru City. Być może w jej notesie znalazło się nazwisko Julii Kuprianowicz z AP Stalowa Wola. Dziewczynka grała bowiem na tyle dobrze, że została wybrana najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii U-10 chłopców. Obserwatorom mógł wpaść w oko także król strzelców w powyższej kategorii. Antoni Kobosz to chłopiec, który na treningi Beniaminka w Krośnie dojeżdża 2-3 razy w tygodniu z oddalonego o 60 km Rzeszowa.

 

O wyjeździe do stolicy głośno mówili piłkarze ze Szkoły podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu występujący w rozgrywkach najstarszych chłopców. Gospodarze pod wodzą trenera Piotra Ordona od początku ostrzyli sobie zęby na triumf na swoim terenie. Bardzo chętnie dzielili się swoimi wrażeniami z przebiegu turnieju z organizatorami turnieju. Brylował w tym jeden z nich, Kacper Galek, który po każdym meczu podchodził do biura zawodów i meldował o wyniku oraz o strzelonych przez siebie golach. Ostatecznie drużyna w składzie: „Kapi”, „Kiszi”, „Hubi”, Karol, „Dave”, „Jeżyk”, „Danio” i „Wiewiór” (czyli właśnie Galek) przez fazę grupową przeszła jak burza: z kompletem punktów i bez żadnej straconej bramki. W ćwierćfinale, po niezwykle emocjonującym spotkaniu, Tarnobrzeżanie okazali się jednak słabsi od swoich rywali z Krosna. Na pocieszenie – jak każda drużyna, która pojawiła się w Tarnobrzegu – otrzymali upominki od sponsora turnieju i… na rowerach rozjechali się do swoich domów.

 

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Na Podkarpaciu sędziowie pokazali 3 takie wyróżnienia.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      UKS Orlik Przemyśl 1.      UKS Beniaminek Krosno
2.      Ziomki Rzeszów 2.      UKS Orlęta Pysznica
3.      Perfect Przeworsk 3.      SP w Grodzisku Dolnym
4.      Piłkarskie Nadzieje Mielec 4.      Pustków
Najlepszy bramkarz Bartłomiej Krupa, Perfect Przeworsk Patrycja Sęk, SP w Grodzisku Dolnym
Najlepszy zawodnik Paweł Maliczowski, UKS Orlik Przemyśl Oliwia Siembida, Orlęta Pysznica
Król strzelców Oliwier Madej, Piłkarskie Nadzieje Mielec Wiktoria Gorzynik, Beniaminek Krosno
U-10 1.      AMO Rzeszów 1.      UKS Beniaminek Krosno
2.      UKS Beniaminek Krosno 2.      Jedenastka Dębica
3.      AP Stalowa Wola 3.      UKS Olimpia-Orlęta Pysznica
4.      UKS Football Academy Lubaczów 4.      SP Malinie
Najlepszy bramkarz Jan Kopciuch, FA Lubaczów Weronika Konieczna, Jedenastka Dębica
Najlepszy zawodnik Julia Kuprianowicz, AP Stalowa Wola Klaudia Dziedzic, UKS Olimpia-Orlęta
Król strzelców Antoni Kobosz, Beniaminek Krosno Kinga Klimczak, Beniaminek Krosno
U-12 1.       AMO Rzeszów 1.      UKS Beniaminek Krosno
2.       SMS Jarosław 2.      Aquila Stalowa Wola
3.       Piłkarskie Nadzieje Mielec 3.      SP Majdan Sieniawski
4.       SP 14 Krosno 4.      ZS Grodzisko Dolne
Najlepszy bramkarz Jakub Świst, SMS Jarosław Natalia Kiszka, Aquila Stalowa Wola
Najlepszy zawodnik Franciszek Urbanik, SP 14 Krosno Wiktoria Frydrych, Beniaminek Krosno
Król strzelców Filip Tereszkiewicz, Piłkarskie Nadzieje Mielec Kinga Głód, Beniaminek Krosno

 

Partnerem Turnieju w województwie podkarpackim jest firma Specjał.

OCEŃ ZDJĘCIE00