Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. podlaskiego

13.04.2017
Znamy mistrzów woj. podlaskiego

Po dwóch dniach emocjonujących rozgrywek w Sokółce poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa podlaskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się SP Brańsk i SP Kleosin (kategoria U-8), UKS 10 Łomża i SP 4 Zambrów (kategoria U-10) oraz SP Rosochate i SP 14 Białystok (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo podlaskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

 

Finały w województwie podlaskim odbyły się 11 i 12 kwietnia na stadionie OSiR przy ul. Mariańskiej 31 w Sokółce. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały dzieci w najstarszej kategorii wiekowej (U-12), natomiast drugiego dnia zobaczyliśmy zmagania zawodników dwóch grup wiekowych - do lat 8 oraz 10. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

 

W najmłodszej kategorii wiekowej dziewczynek najlepszym zespołem okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Brańsku. Dziewczynki rozegrały cztery spotkania, wygrywając wszystkie i strzelając w nich 15 bramek. – Jest to nasza pierwsza edycja Turnieju, jednak już wiem, że będziemy stałymi bywalczyniami. Wszystko jest wspaniale zorganizowane, więc nie mogłyśmy trafić lepiej podczas swojego pierwszego wyjazdu przekonywała trenerka, Iwona Niemyjska. To są jeszcze bardzo małe dziewczynki, więc ich początki były bardzo trudne. Zaczynaliśmy wspólnie dwa lata temu poprzez zabawy, później dochodziły jakieś elementy techniczne i tak krok po kroku. W tym roku już się zgrały, tworzą naprawdę fajną drużynę. Jak widać są łzy szczęścia i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Mam nadzieję, że za rok uda nam się powtórzyć ten sukces!


Wśród chłopców w kategorii wiekowej do lat 8, końcowy sukces odnieśli zawodnicy Szkoły Podstawowej w Kleosinie, którzy w finałowym starciu okazali się lepsi od swoich rówieśników z Dwójki Białystok, wygrywając ten mecz 2:1. – Cóż można powiedzieć po tak cudownie zakończonych rozgrywkach? Humory nam dopisują, jesteśmy z siebie zadowoleni i trudno nam w to jeszcze uwierzyć – uśmiechał się Marcin Milczunas, trener SP Kleosin. – Na co dzień, kiedy pracuje się z takimi dziećmi, trzeba być przygotowanym na setki pytań, bo te maluszki są ciekawe świata i chcą wszystko wiedzieć. Daje mi to dużo przyjemności, ale trzeba mieć tutaj odpowiednie podejście. Trzeba być zarówno opiekunem jak i kolegą, mieć dużo zrozumienia oraz cierpliwości, gdyż nie można ich tutaj w żaden sposób zniechęcić. Jeśli to wszystko jest odpowiednio wykonywane, dzieci czerpią z tego przyjemność, która później przekłada się na sportowe sukcesy, jak ten dzisiejszy – dodał.

 

Sukces sprzed roku, już w starszej kategorii wiekowej (U-10), powtórzyły podopieczne Henryka Pestki z UKS 10 Łomża. W meczu finałowym pokonały one koleżanki ze Szkoły Podstawowej w Uhowie 5:0 i to właśnie one pojadą do Warszawy reprezentować województwo podlaskie. – Jestem bardzo zadowolony, gdyż dziewczynki pokazały, że całoroczna praca nie poszła na marne. Udało się wywalczyć to, o czym wszyscy marzyliśmy, a na co jednocześnie liczyliśmy, gdyż to są mistrzynie Podlasia z ubiegłego roku w kategorii U-8. To pokazuje, iż zawodniczki mają ogromny potencjał i chociaż są rok młodsze od większości swoich rywalek, to jako dziewięciolatki wygrały rywalizację do lat 10. Cieszymy się z sukcesu i przygotowujemy do wyjazdu do Warszawy – mówił trener Pestka.

 

Niesamowite emocje towarzyszyły finałowym rozgrywkom chłopców w kategorii wiekowej do lat 10, gdzie ostatecznie triumfowała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zambrowie. W finale wygrali 3:2 SP 7 w Łomży. Jak podkreślał trener triumfatorów, takiego rozwoju wydarzeń nie spodziewał się nikt w drużynie.  – Emocje jeszcze cały czas we mnie mocno siedzą. Rozegraliśmy naprawdę dobry turniej, przegraliśmy tylko jeden mecz, ale jestem niesamowicie szczęśliwy, że ostatecznie moi chłopcy pokazali spore ambicję i wygrali rozgrywki. Ich sumienność zasługiwała na złoty medal, naprawdę realizowali moje polecenia i założenia taktyczne, co okazało się kluczem do zwycięstwa – przyznał trener Jacek Kalupa. – Trzeba mieć do nich dobre dojście, gdyż ciężko jest przekonać ich do tego, co ja chciałbym na boisku zrobić. Warto mieć z nimi tzw. sztamę i wtedy praca jest o wiele łatwiejsza.

 

W kategorii U-12 dziewczynek spotkanie finałowe było niesamowicie emocjonujące i wynik pozostawał otwarty do samego końca. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechyliły zawodniczki ze Szkoły Podstawowej w Rosochatem, wygrywając 1:0 – Jestem naprawdę mile zaskoczona, gdyż w finale dziewczyny pokonały zespół, który był od nas lepszy w eliminacjach do turnieju. Pokazuje to, że dopóki piłka w grze to wszystko jest możliwe i bardzo się cieszę, iż moje zawodniczki dzisiaj walczyły do samego końca – mówiła trenerka Ewa Dolkowska. – Dziewczyny, z którymi pierwszy raz przyjechałam na ten turniej, są obecnie już prawie w szkole średniej. Za każdym razem jest tutaj cudownie. Turniej wywołuje u wszystkich wielkie emocje i naprawdę bardzo miło się tutaj spędza czas.

 

Finałowe starcie w kategorii chłopców do lat 12 rozstrzygnęło się pomiędzy dwiema drużynami z Białegostoku, czyli Szkoły Podstawowej nr 14 oraz SP 37. Po końcowym gwizdku sędziego więcej powodów do radości mieli chłopcy z czternastki, zapewniając sobie tym samym bilet do Warszawy na ogólnopolskie finały turnieju. – Zupełnie nie nastawialiśmy się na wygraną, gdyż zdawaliśmy sobie sprawę z tego, jak silna będzie tutaj konkurencja. Ostatecznie udało się zdobyć złoty medal, co jest zasługą chłopaków. Za taką postawę zawodnicy otrzymają sporą nagrodę w postaci wyjazdu na turniej finałowy w Warszawie – podsumował Łukasz Topalski, trener SP 14. Tłumaczył też, co jest istotne w szkoleniu dzieci na tym etapie. Trzeba pamiętać o stałym kontakcie i rozmowie. Należy uświadamiać ich, że piłka nożna to jedno, ale edukacja jest bardzo ważna, gdyż jest to podstawa do odniesienia sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie życia dodał.

 

W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono specjalnie wyróżnić drużyny, trenerów czy rodziców, którzy wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play.

 

Partnerem Turnieju w województwie podlaskim jest firma TEDI.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.   SP KLEOSIN 1.   SP BRAŃSK
2.   DWOJKA BIAŁYSTOK 2.   SP 3 BIAŁYSTOK
3.   SP 1 SIEMIATYCZE 3.   SP PIĄTNICA
4.   SP 1 WYSOKIE MAZOWIECKIE 4.   SP ROSOCHATE
Najlepszy bramkarz Maksymilian Danilczuk, SP Kleosin Wiktoria Osmulska, SP Brańsk
Najlepszy zawodnik Maksymilian Sadowski, Dwójka Białystok Zuzanna Michaluk, SP 3 Białystok
Król strzelców Paweł Kondraciuk, SP 1 Siemiatycze Aleksandra Sakowicz, SP Brańsk
U-10 1.   SP 4 ZAMBRÓW 1.   UKS 10 ŁOMŻA
2.   SP 7 ŁOMŻA 2.   SP UHOWO
3.   SP 2 BIAŁYSTOK 3.   SP 37 BIAŁYSTOK
4.   SP 11 SUWAŁKI 4.   SP GONIĄDZ
Najlepszy bramkarz Mateusz Mościcki, SP 7 Łomża Klaudia Gruszewska, SP 37 Białystok
Najlepszy zawodnik Miłosz Puławski, SP 2 Białystok Magdalena Popielarczyk, UKS 10 Łomża
Król strzelców Michał Dębek, SP 4 Zambrów Julia Choińska, SP Uhowo
U-12 1.   SP 14 BIAŁYSTOK 1.   SP ROSOCHATE
2.   SP 37 BIAŁYSTOK 2.   ZŁOTKA DOMANOWO
3.   SP 1 SIEMIATYCZE 3.   UKS 10 ŁOMŻA
4.   SP 11 SUWAŁKI 4.   SP DROHICZYN
Najlepszy bramkarz Paweł Łuba, SP 1 Siemiatycze Wiktoria Szpakowska, Złotka Domanowo
Najlepszy zawodnik Jakub Lewicki, SP 37 Białystok Kinga Kaczyńska, SP Rosochate
Król strzelców Dominik Dyśko, SP 14 Białystok Kamila Podolszańska, Złotka Domanowo
OCEŃ ZDJĘCIE00