Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. pomorskiego

17.04.2016
Znamy mistrzów woj. pomorskiego

Po trzech dniach zaciętej rywalizacji w Gdyni poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa pomorskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W zakończonym finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły UKS Byków Słupsk i SP 48 Gdańsk w kategorii U-8, Olimpijczyk Kwakowo i SP 6 Malbork w kategorii U-10, a także KTSK GOSRIT Kleba Luzino i SP Kamienica Szlachecka w U-12. Zwycięskie drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo pomorskie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.


Finały województwa pomorskiego zostały rozegrane w dniach 11-13 kwietnia w Gdyni na boiskach Gdyńskiego Centrum Sportu przy ul. Olimpijskiej 5/9. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały drużyny do lat 12, drugiego dnia – do lat 10, a trzeciego dnia dzieci z najmłodszej kategorii wiekowej – U-8.

 

Warto dodać, że zmagania najmłodszych zawodników w Gdyni oglądali między innymi prowadzący Studio Tymbark, które można oglądać na specjalnym kanale YouTube. – Jestem w szoku, że w takim wieku być tak wysportowanym i mieć taką determinację do tego, aby grać w piłkę. W przerwie między meczami dziewczynki zaczęły nagle robić szpagaty, gwiazdy i inne figury gimnastyczne. Sama nigdy nie byłam tak rozciągnięta jak one, więc patrzyłam na ich popisy z podziwem – przyznała Banshee, czyli Zuzanna Borucka. - Rzadko oglądam mecze piłkarskie, ale ten turniej obserwowałem z wyjątkowym zainteresowaniem. Ta pasja dzieciaków robi się po prostu zaraźliwa – wtórował jej Jasiek, czyli JDabrowsky. - Robiliśmy sobie specjalnie dużo zdjęć z zawodnikami i zawodniczkami, bo gdy za kilka lat spośród nich wyrosną reprezentanci kraju, te fotki będą super pamiątką – zaznaczył z kolei SKKF, czyli Florian Skowron.

 

Wśród chłopców w kategorii do lat 8 najlepsza okazała się drużyna UKS Byków Słupsk, która w finale pokonała 3:0 UKS AP Marko Gol. – Jesteśmy przeszczęśliwi. Znakomity wynik, wysoki poziom, super organizacja, świetna idea - długo tak jeszcze można by wymieniać… Na pewno będziemy startować w kolejnych edycjach turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Mamy paczkę zdolnych chłopców i będziemy z nimi dalej ciężko pracować, aby czynili systematyczne postępy. Dzieciom należą się brawa tym większe, że z racji odległości wyjechaliśmy z domu już po godzinie piątej rano. Nikt nie chciał się bowiem spóźnić na tak fajną imprezę – podkreślała trenerka Jolanta Karska, która wraz z mężem opiekuje się słupskimi talentami.

 

W rywalizacji U-8 dziewczynek zwyciężył zespół SP 48 Gdańsk, który w ostatnim meczu w grupie i zarazem rozgrywkach wygrał z SP Borkowo 5:0. - Wygląda na to, że obroniliśmy honor Trójmiasta podczas tego finału wojewódzkiego. Sukces cieszy nas tym mocniej, że zupełnie się go nie spodziewaliśmy. Nasza szkoła bardzo mocno stawia na tzw. ogólnorozwojówkę, zwłaszcza w najmłodszych kategoriach wiekowych. Jesteśmy dumni, że nasze maluchy tak fajnie się odnalazły w rywalizacji z rówieśniczkami z całego województwa – cieszył się trener Adam Dembiński. - Naprawdę warto inwestować w sportowy rozwój dzieci i młodzieży. Nie trzeba ich od razu ukierunkowywać na daną dyscyplinę, ale ten ogólny fundament przyda im się później niezależnie od dokonanego wyboru. Liczymy, że opowieści rodziców i dzieci o tym, jak fajnie było na finale wojewódzkim „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przełożą się na kolejne zapisy do grup sportowych w naszej szkole.


W kategorii U-10 chłopców triumfował Olimpijczyk Kwakowo, który w finale wygrał z ULKS U2 Bytów 4:0. - Pochodzimy wszyscy z bardzo małej miejscowości i u nas tak naprawdę nie ma selekcji. Mam w grupie 12 chłopców i chcę z nich zrobić piłkarzy. Ale powiem szczerze, że liczyliśmy na ten sukces. Ćwiczymy w tym składzie od trzech lat, cztery razy w tygodniu po dwie godziny, a niemal co weekend bierzemy udział w jakimś turnieju. Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to jednak po prostu rewelacja – opowiadał z uśmiechem trener Krzysztof Muller. - Organizacyjnie prezentuje się dużo lepiej niż ten, na którym byliśmy niedawno w Holandii. Widać olbrzymie doświadczenie u każdej osoby, która przy nim pracuje. Przyjeżdżam na finały od kilku lat i z przyjemnością obserwuję jak to się wszystko rozwija. Tym mocniej cieszę się też, że wreszcie udało mi się stanąć z chłopakami na najwyższym stopniu podium. Mam nadzieję, że nasz przykład zainspiruje inne malutkie ośrodki do fajnej pracy z dziećmi.


W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najwięcej powodów do zadowolenia miały zawodniczki SP 6 Malbork, które po bardzo wyrównanym meczu pokonały w finale SP Jezierzyce 1:0. - Powtarzałem dziewczynom przez ostatnie tygodnie, że jeśli chce się wygrać finały wojewódzkie „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, to trzeba wykonać ciężką pracę. A one wzięły sobie te słowa mocno do serca, bo ćwiczyły ze wzorowym zaangażowaniem. Przyjechaliśmy z nadziejami na miejsce w czwórce, a wyszła super niespodzianka – komentował trener Jerzy Wnuk-Lipiński. - Dla mnie to już trzecie wygrane finały wojewódzkie, ale z roku na rok jest coraz ciężej o każdy punkt, co pokazuje, że piłka dziewczęca stale się w regionie rozwija. Teraz przed nami wielka przygoda i mam nadzieję, że nie przyniesiemy wstydu regionowi podczas zmagań w Warszawie – dodał szczęśliwy szkoleniowiec.

 

W zmaganiach chłopców do lat 12 puchar za wygraną trafił do zawodników KTSK GOSRIT Kleba Luzino, którzy w finale zwyciężyli SP 47 Gdynia 6:3. - Wypieki na twarzy mam bardzo duże, bo finał trzymał w napięciu praktycznie do samego końca. Zupełnie jak w filmach Alfreda Hitchcocka – nie ukrywał trener Tomasz Joryn. - Po to są takie turnieje, abyśmy już nigdy nie musieli mówić, że mamy w Polsce kryzys w szkoleniu dzieci i młodzieży. Wszystko idzie w dobrą stronę i mam nadzieję, że za chwilę będzie mieli w kadrze nie tylko Arka Milika i Piotrka Zielińskiego, ale dużo więcej zawodników z przeszłością w rozgrywkach „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. A tymczasem nie możemy się doczekać wyjazdu do Warszawy. Takie imprezy pozwalają nabrać chłopcom większej pewności siebie. Każda podróż, każdy występ przy większej publice będzie później procentował w dalszej części ich przygody z piłką. Będą się mniej bali, bo będą już przyczajeni do rywalizacji z rówieśnikami z innych ośrodków.


Wśród dziewcząt w kategorii U-12 złote medale zasłużenie wywalczyły natomiast piłkarki SP Kamienica Szlachecka. W finale wygrały one z UKS Lider 3:0. - Cieszymy się, że pokazaliśmy, iż Kaszuby to nie tylko piękne krajobrazy, ale i miejsce, gdzie dobrze pracuje się z uzdolnionymi piłkarsko dziewczętami. Z dumą muszę podkreślić, że w naszej szkole jest bardzo mało zwolnień z lekcji wychowania fizycznego i dzieciaki przychodzą na nie naprawdę chętnie. Staramy się im urozmaicać te zajęcia, aby cały czas mogli podnosić poziom i nie popadli w jakiekolwiek znużenie – mówił trener Janusz Zarach. - Z tej drużyny tylko jedna dziewczynka była dotąd na Stadionie Narodowym, gdy przed dwoma laty została dobrana do zwycięskiej ekipy z naszego regionu. Będzie zatem to dla moich podopiecznych niezapomniana wycieczka. Czasu nie zostało już dużo, więc żadnych specjalnych przygotowań nie będzie, aczkolwiek na pewne elementy zwrócimy baczniejszą uwagę niż do tej pory. Po wzmocnieniu się dwiema wyróżniającymi się zawodniczkami z regionu, myślę, że możemy w Warszawie fajnie powalczyć.


Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      UKS Byki Słupsk 1.     SP 48 Gdańsk
2.      UKS AP Marko Gol 2.     SP 2 Delta Nowy Staw
3.      UKS Sparta Sycewice 3.     PSP 1 Starogard Gdański

4.      SP 37 Gdynia


4.     SP Borkowo


Najlepszy bramkarz Jakub Bawor, UKS AP Marko Gol Zuzanna Olejnik, SP 2 Delta Nowy Staw
Najlepszy zawodnik Szymon Ignatowicz, UKS Byki Słupsk Blanka Ossowska, PSP 1 Starogard Gdański

Król strzelców

 

Oskar Rymuszka, UKS Sparta Sycewice (13 goli)

 

Martyna Zirra, SP 48 Gdańsk (7 goli)

 

U-10 1.      Olimpijczyk Kwakowo 1.      SP 6 Malbork
2.      ULKS U2 Bytów 2.      SP Jezierzyce
3.      UKS Byki Słupsk 3.      SP 6 Kościerzyna

4.      SP 9 Sopot


4.      SP Łebunia


Najlepszy bramkarz Kamil Goleń, UKS Byki Słupsk Agata Marcinkowska, SP 6 Kościerzyna
Najlepszy zawodnik Bartosz Flis, ULKS U2 Bytów Michalina Cygan, SP Jezierzyce

Król strzelców

 

Kacper Protas, Olimpijczyk Kwakowo (12 goli)

 

Magda Kalinowska, SP 6 Malbork (7 goli)

 

U-12 1.     KTSK GOSRIT Kleba Luzino 1.     SP Kamienica Szlachecka
2.     SP 47 Gdynia 2.     UKS Lider
3.     SP 1 Kartuzy 3.     SP Kramarzyny

4.     ULKS 2 Bytów


4.     SP Luzino


Najlepszy bramkarz Wojciech Chrzan, ULKS 2 Bytów Hanna Ignasiak, SP Kramarzyny
Najlepszy zawodnik Wiktor Matwiszyn, SP 47 Gdynia Celina Cupa, UKS Lider
Król strzelców Konrad Formela, KTSK GOSRIT Kleba Luzino  (8 goli) Wiktoria Szyca, SP Kamienica Szlachecka (15 goli)