Tymbark - U 10

znamy mistrzów woj. pomorskiego

24.04.2018
znamy mistrzów woj. pomorskiego

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa pomorskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 16-18 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: UKS Five Malbork i AMO Tczew w kategorii U-8, Feniks Kramarzyny i UKS Sparta Sycewice w U-10 oraz Dziewczyny z Kalisza i U2 Bytów wśród najstarszych dzieci. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

 

Finałowe zmagania na Pomorzu odbyły się na 8 boiskach przy ulicy Traugutta 29 w Gdańsku. Dla najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu rozgrywki były kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W stolicy Pomorza na uczestników zawodów czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategorii U-12, drugiego w U-10, natomiast trzeciego – najmłodsi.

 

Na gdańskim turnieju pojawił się były reprezentant Polski, a obecnie prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Radosław Michalski: - Bardzo się cieszę, że Gdańsk po raz kolejny może gościć najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarki z regionu. Co roku uważnie obserwuję rozgrywki o Puchar Tymbarku i muszę przyznać, że turniej stale się rozwija, a to, że zawodnicy kiedyś w nim uczestniczący dziś coraz odważniej przebijają się do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych absolutnie nie jest dziełem przypadku – mówił Michalski. Były pomocnik m.in. Legii Warszawa i Widzewa Łódź zwracał także uwagę na pewne aspekty turnieju, które łączą go z wielkim futbolem: - Organizacja i oprawa zawodów stoją na bardzo wysokim poziomie. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się na boisku, a tu byliśmy świadkami zwrotów akcji podobnych do tych, które oglądaliśmy w ubiegłym tygodniu w Lidze Mistrzów. Już na etapie dziecięcych turniejów widać, jak wiele w piłce znaczy głowa – przekonywał, nawiązując do rozgrywek w kategorii U-12 chłopców i fantastycznej postawy drużyny z Sierakowic.

 

Co takiego Sierakowice mają wspólnego z Ligą Mistrzów? Otóż młodzi chłopcy z tej miejscowości wyspecjalizowali się w odrabianiu boiskowych strat. Można nawet powiedzieć, że uczestnicy turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przebili ubiegłotygodniowy wyczyn AS Romy, ponieważ niemożliwego dokonywali kilkukrotnie. Po raz pierwszy – na etapie powiatowym, gdy w meczu decydującym o awansie na szczebel wojewódzki przegrywali ze swoimi rywalami już 0:2. Niewiele zatem brakowało, a Sierakowic w ogóle nie zobaczylibyśmy w Gdańsku. Udało im się jednak wygrać, co było początkiem pięknej przygody. W stolicy Pomorza, wychodząc z grupy z drugiego miejsca, Sierakowice w ćwierćfinale trafiły na faworyzowaną drużynę z Gdyni. To właśnie w tym spotkaniu chłopcy z Sierakowic byli o 114 sekund od odpadnięcia z turnieju. W 19 minucie wyrównanego meczu bramkę z rzutu wolnego zdobył jednak Oliwier Szczęsny, doprowadzając do konkursu rzutów karnych. W jego trakcie z kapitalnej strony pokazał się bramkarz Sierakowic, Tymoteusz Labuda, który obronił dwie „jedenastki”. I choć ostatecznie drużyna zajęła w turnieju drugie miejsce, to po drodze, w półfinale, zdołała jeszcze ograć 4:1 Olimpijczyka Kwakowo. To o tyle interesujące, że jeszcze w fazie grupowej spotkanie pomiędzy Sierakowicami i Kwakowem wygrał ten drugi zespół i to aż 7:1. Historia drużyny z Sierakowic pokazuje, że w futbolu wykluczyć nie można niczego.

 

Z pewnością niewykluczone jest, że w trakcie Finału Ogólnopolskiego w Warszawie dobry wynik osiągną pogromcy Sierakowic, drużyna U2 Bytów ze swoim liderem, Igorem Szyszło. Jedenastoletni chłopiec wyróżniający się szybkością, ambicją i doskonale ułożoną lewą nogą otrzymał w Gdańsku statuetkę dla najlepszego gracza, mimo że podczas gdańskich zmagań doznał lekkiego urazu. Z tego powodu był oszczędzany w spotkaniu ćwierćfinałowym, jednak w decydujących o końcowej klasyfikacji meczach już grał, ciągnąc swój zespół po ostateczny triumf. Teraz przed Igorem i jego kolegami półtora tygodnia odpoczynku przed wyjazdem do Warszawy. Tam podopieczni Tomasza Mielewczyka i Mateusza Cybuli muszą być gotowi na rywalizację z najlepszymi drużynami w Polsce.

 

Na Pomorzu nie brakowało również utalentowanych piłkarek. Zawodniczką, na którą warto zawiesić oko jest bez wątpienia Magdalena Sokół z drużyny Feniks Kramarzyny. Dziewczynka poza miejscem na najwyższym stopniu podium z zespołem, zdobyła statuetkę dla królowej strzelczyń rozgrywek. Jak zauważa trener Magdy, taka podopieczna to skarb i radość dla jej szkoleniowca. Młoda piłkarka uwielbia futbol, a piłka towarzyszy jej w każdym momencie życia. Dodatkowo, co warte podkreślenia, Magda jest już na tyle dojrzałą zawodniczką, że rozumie pewne aspekty taktyczne i na pierwszym miejscu zawsze jest u niej dobro całego zespołu.

 

Drugiego dnia zmagań, stadion przy ulicy Traugutta mógł sobie przypomnieć czasy, kiedy grała na nim pierwsza drużyna Lechii Gdańsk. To za sprawą głośnego, zorganizowanego dopingu kibiców JFA Przechlewo. Chłopcy z tej niewielkiej miejscowości znaleźli się w strefie medalowej w kategorii do lat 10, co dla ich rodzin i znajomych oznaczało kolejne okazje do wspólnych śpiewów. Niemal dwudziestoosobowa grupa fanów wyposażona w szaliki i flagi na kiju liczyła na pobicie ubiegłorocznego sukcesu drużyny (3 miejsce na Pomorzu). Tym razem się nie udało – Przechlewo zajęło 4 miejsce, ale kibice, z prowadzącym doping Rafałem Pawęskim na czele, jeszcze długo po zakończeniu turnieju dziękowali swoim ulubieńcom za włożony wysiłek.

 

Sporo wysiłku, skupienia i zdolności logistycznych kosztowało spikera zawodów, niezawodnego DJ-a Ucho, przeprowadzenie fazy pucharowej równolegle na ośmiu boiskach. Dla organizatorów wymagające było odpowiednie zgranie wydarzeń z murawy głównej oraz bocznej, co za każdym razem udawało się perfekcyjnie. Podobnie jak wyłonienie ćwierćfinalistów w kategorii U-8 chłopców podczas ostatniego dnia turnieju. W grupie D w grze o awans do samego końca pozostawały trzy drużyny. AMO Tczew, Kiszewskie Lwy i ZSP Kaliska po fazie grupowej miały identyczny bilans punktów oraz stosunek bramek, w związku z czym do wyłonienia zespołów premiowanych awansem potrzebny był potrójny konkurs rzutów karnych. W tej rywalizacji najlepsi okazali się późniejsi triumfatorzy całego turnieju – AMO Tczew. Oprócz nich, z grupy wyszły też Lwy, a Kaliskom na pocieszenie został fakt, że do samego końca mieli szansę na awans z najtrudniejszej grupy rozgrywek.

 

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Na Pomorzu sędziowie pokazali 15 takie wyróżnienia.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      AMO Tczew 1.      UKS Five Malbork
2.      SP 4 Pruszcz 2.      SP 48 Gdańsk
3.      UKS Jedynka Reda 3.      Feniks Kramarzyny
4.      FA Niebiescy 4.      Kaperki Puck
Najlepszy bramkarz Ignacy Stencel, AMO Tczew Sandra Ostrowska, Feniks Kramarzyny
Najlepszy zawodnik Wiktor Wysmyk, SP 4 Pruszcz Zuzanna Skowrońska, SP 48 Gdańsk
Król strzelców Michał Walczewski, UKS Jedynka Reda Oliwia Karpińska, UKS Five Malbork
U-10 1.      UKS Sparta Sycewice 1.      Feniks Kramarzyny
2.      Team Borkowo 2.      Five Malbork
3.      ULKS U2 Bytów 3.      Łebunia
4.      JFA Przechlewo 4.      Trąbki Wielkie
Najlepszy bramkarz Damian Skierka, Team Borkowo Wiktoria Gafke, Łebunia
Najlepszy zawodnik Szymon Ignatowicz, UKS Sparta Sycewice Kaja Płotka, Five Malbork
Król strzelców Olaf Mudyń, ULKS U-2 Bytów Magdalena Sokół, Feniks Kramarzyny
U-12 1.       U2 Bytów 1.      Dziewczyny z Kalisza
2.       SP Sierakowice 2.      GOSRiT Luzino
3.       UKS Olimpijczyk Kwakowo 3.      Pogoń Walichowy
4.       UKS Jedynka Reda 4.      SP Czyczkowy
Najlepszy bramkarz Tymoteusz Labuda, SP Sierakowice Samuela Landowska, GOSRiT Luzino
Najlepszy zawodnik Igor Szyszło, U2 Bytów Aleksandra Lietke, Dziewczyny z Kalisza
Król strzelców Kacper Protaz, UKS Olimpijczyk Kwakowo Wanesa Świdlińska, Pogoń Walichowy

 

Partnerem Turnieju w województwie pomorskim jest firma MAG Dystrybucja.

OCEŃ ZDJĘCIE00