Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. śląskiego - relacja

15.04.2019
Znamy mistrzów woj. śląskiego - relacja

3 dni sportowej rywalizacji, blisko 140 drużyn chłopców i dziewczynek, 1484 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa śląskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z SP 17 Zabrze (kategoria do lat 8), SP 7 Częstochowa (U-10) i SMS-u Katowice (U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (U-8 i U-10) i Sprintu Katowice (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.


Gospodarzem Finałów Wojewódzkich na Śląsku był Chorzów, a dokładniej tamtejszy Stadion Śląski przy ul. Katowickiej 10. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 36 powiatów. W środę rywalizowały zespoły do lat 12, drugiego dnia piłkarze i piłkarki z kategorii U-10, a w piątek kibice podziwiali występy 8-latków.

 

Święto futbolu w Chorzowie

Legendarny Stadion Śląski widział w swojej historii tysiące pięknych bramek, a po jego murawie biegały setki słynnych piłkarzy. Tutaj rodziły się legendy takie jak Gerard Cieślik czy Stanisław Oślizło. – To na tym obiekcie grałem przeciwko wielkiemu Pele. Mnie wygrać z Brazylią się nie udało, ale mam nadzieję, że dziś tu na Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest piłkarz, a może piłkarka, która tego dokona – powiedział podczas ceremonii rozpoczęcia wybitny piłkarz Ruchu Chorzów, Eugeniusz Lerch.

 

Na Turnieju pojawił się też skaut Polskiego Związku Piłki Nożnej i asystent trenera Jacka Magiery w reprezentacji U-20, Tomasz Łuczywek. – Jestem tu po to, żeby wyławiać perełki i kilka takich już widziałem. Wśród chłopków U-12 zwracam uwagę przede wszystkim na walory techniczne. W tym wieku piłkarz powinien już umieć przyjąć, obrócić się, kiwnąć i strzelić. Motoryka nie jest jeszcze kluczowym elementem – podkreślił Łuczywek.

 

Zmagania rozpoczęli młodzi sportowcy z kategorii U-12 i ten dzień zdecydowanie należał do Katowic. Wśród chłopców triumfował tamtejszy SMS. To właśnie do tego klubu oprócz złotych medali i biletu do Warszawy powędrowały dwie nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem został Mateusz Pruchniewski, a statuetka króla strzelców trafiła w ręce Jakuba Kokosińsiego.

 

Dziewczyny z województwa śląskiego w Finale Ogólnopolskim reprezentowały będą piłkarki Sprintu Katowice, które w finale swojej kategorii okazały się lepsze od UKS-u Herkules Kochanowice. W barwach Sprintu – nie po raz pierwszy w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – błyszczała Zuzia Witek. – Mój wzór? Andres Iniesta. Staram się go podpatrywać i szukać wolnego miejsca, żeby zagrać prostopadłą piłkę do którejś z koleżanek – zdradziła pomocniczka.

 

Percepcja i niesamowita technika to najmocniejsze strony Zuzi. Na boisku widzi wszystko. Do tego ma dobry strzał z dystansu. Zdobywa sporo bramek, ale przede wszystkim jest królową asyst. Ciągle szuka lepiej ustawionych koleżanek – charakteryzował ją Krzysztof Klonek, trener reprezentacji U-14 Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Co ciekawe, trenerem Zuzi jest jej tata. – Ciężko się prowadzi córkę. Czasem coś zazgrzyta w domu, potem może się to przenieść na trening. Do tego bardzo dużo od niej wymagam. Czasem słyszę, jak dziewczynki rozmawiają między sobą i zgodnie przyznają, że Zuzia nie ma lekko – przyznał Krzysztof Witek.

 

Po drodze do zwycięstwa Sprint Katowice rozbił drużynę SP Przystajń 19:1. Mimo takiego wyniku piłkarki z północy województwa mogły liczyć na doping wiernych kibiców. Fani oprócz gromkich okrzyków przygotowali również transparent. Za tę postawę sędzia nagrodził ich Zieloną Kartką Fair Play.

 

W kategorii U-10 dziewcząt znów triumfowały Katowice, a konkretniej tamtejszy KKS, który ze Sprintem połączyła rodzina Thammów. Pierwszego dnia Michalina wygrała z koleżankami kategorię do lat 12, a drugiego okazało się, że na Finał Ogólnopolski pojedzie również jej młodsza siostra Malwina, która ze swoim KKS-em pokonała w finale SP 38 Częstochowa.

 

U chłopców w kategorii U-10 najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 7 z Częstochowy. W finale „Siódemka” pokonała RKP ROW Rybnik. Rozgrywkom czujnie przyglądał się Radosław Gilewicz. – Szczególnie spodobał mi się Filip Przepiórka z SP 7 Częstochowa. Widziałem u niego błysk, poruszał się po boisku w bardzo inteligentny sposób – komplementował najlepszego zawodnika Turnieju asystent Jerzego Brzęczka.

 

Wśród najmłodszych dziewczynek ponownie najlepsza okazała się drużyna KKS-u Katowice. Drugą lokatę zajął Diamond Academy, a trzecią – United Żywiec. Występy 8-latków przyciągnęły na trybuny tłumy rodziców. Najgłośniejsi byli kibice chłopców z GKS-u Jastrzębie. Żywiołowy doping doprowadził ten zespół do finału, tam jednak młodzi piłkarze musieli uznać wyższość SP 17 Zabrze. Brązowe medale powędrowały do drużyny AMP Orzeł.

 

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Chorzowie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

 

8405_fw-2019---slaskie_mm.jpg

 

Finały Wojewódzkie w województwie śląskim – klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1. SP 17 Zabrze 1. KKS Katowice
2. GKS Jastrzębie 2. Diamond Academy
3. AMP Orzeł 3. United Żywiec
Najlepszy bramkarz Nataniel Łój (AMP Orzeł) Antonina Stanclik (United Żywiec)
Najlepszy zawodnik Mateusz Kokoszka (GKS Jastrzębie) Lena Wróbel (KKS Katowice)
Król strzelców Maciej Gęskowski (SP 17 Zabrze) – 15 bramek Aleksandra Jakubczyk (Diamond Academy) – 18 bramek
U-10 1. SP 7 Częstochowa 1. KKS Katowice
2. RKP ROW Rybnik 2. SP 38 Częstochowa
3. SP 1 Zabrze 3. Mitech Żywiec
Najlepszy bramkarz Paweł Lach (RKP ROW Rybnik) Natalia Dobrzańska (SP 38 Częstochowa)
Najlepszy zawodnik Filip Przepiórka (SP 7 Częstochowa) Kinga Blaud (Mitech Żywiec)
Król strzelców Dawid Kasperczyk (SP 7 Częstochowa) – 12 bramek Oliwia Rak (KKS Katowice) – 23 bramki
U-12 1. SMS Katowice 1. Sprint Katowice
2. SP 7 Częstochowa 2. UKS Herkules Kochanowice
3. SP 13 Żory 3. TS ROW Rybnik
Najlepszy bramkarz Mateusz Pruchniewski (SMS Katowice) Justyna Slisz (TS ROW Rybnik)
Najlepszy zawodnik Bartłomiej Zieliński (SP 7 Częstochowa) Zuzia Witek (Sprint Katowice)
Król strzelców Jakub Kokosiński (SMS Katowice) – 15 bramek Zosia Dubiel (UKS Herkules Kochanowice) – 25 bramek

 

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Chorzowie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa śląskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.


Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.


Partnerem Turnieju w województwie śląskim była firma Mirex.

OCEŃ ZDJĘCIE00