Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. warmińsko-mazurskiego - relacja

17.04.2019
Znamy mistrzów woj. warmińsko-mazurskiego - relacja

2 dni sportowej rywalizacji, ponad 70 drużyn chłopców i dziewczynek, 686 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa warmińsko-mazurskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z Polonii Lidzbark Warmiński (kategoria do lat 8), ZSS-u Ełk (U-10) i SP 1 Pisz (U-12), a także dziewczynki ze Skrzatów Pisz (U-8), Diamond Pisz (U-10) i AS-u Stomil Olsztyn (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.


Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Warmińsko-Mazurskiem była Iława, a dokładniej obiekty tamtejszego Stadionu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 1. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek z 20 powiatów.

 

Święto futbolu w Iławie

W poniedziałek 15 kwietnia na Stadionie Miejskim w Iławie rywalizowali chłopcy i dziewczynki z najmłodszej kategorii U-8 oraz zespoły U-10. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn do lat 12. Przy akompaniamencie wuwuzeli, głośnym dopingu kibiców i pod czujnym okiem zaangażowanych trenerów młodzi piłkarze i piłkarki walczyli o wyjazd do Warszawy. Mistrzostwo regionu i wycieczka do stolicy to upragnione nagrody dla uczestników Turnieju, ale Wojciech Żmudziński przypomniał dzieciom, że każde z nich należy do najlepszych młodych sportowców regionu i zasługuje na uznanie. – Wszystkim drużynom, które grają dzisiaj na stadionie w Iławie, życzę złotych medali – zagrzewał do walki dyrektor Iławskiego Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji, podkreślając jednocześnie wyjątkowość imprezy.

 

Rywalizacja dziewczynek stała pod znakiem… uśmiechu na ustach. Niezależnie od zajętego miejsca, młode piłkarki wyjeżdżały z Iławy w dobrych nastrojach. Serca kibiców skradły najmłodsze zwyciężczynie Turnieju, czyli Skrzaty Pisz, a przede wszystkim ich liderka Emilia Żulińska, która mając niespełna 7 lat, została wybrana najlepszą piłkarką swojej kategorii wiekowej. W decydującym meczu Emilia wraz z koleżankami pokonały SP 19 Elbląg.

 

Nieco starsze koleżanki z Pisza także pokazały się ze świetnej strony i wygrały w kategorii U-10. Piłkarki Diamond Pisz zajęły 1. miejsce, pewnie pokonując w finale drużynę SP Tylice, prowadzoną przez uwielbianego przez podopieczne trenera Jarosława Roszkowskiego. Praca tego szkoleniowca zasługuje na uznanie, bowiem z liczącej niewiele ponad 620 mieszkańców miejscowości, przywiózł na Finały Wojewódzkie zespoły w we wszystkich 3 kategoriach wiekowych! Co więcej, w każdej z nich jego zawodniczki wchodziły do najlepszej czwórki Turnieju. Pomimo ubogiego zaplecza treningowego i infrastruktury sportowej, Roszkowski robi wszystko co w jego mocy, aby dziewczęta mogły trenować nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego. – Wspólnie z rodzicami dowozimy dzieci na treningi, aby doskonalić ich umiejętności i ulepszać naszą grę – zdradził trener.

 

Tyliczanki już raz przekonały się o tym, że pasja i zaangażowanie popłacają. 2 lata temu tegoroczne wicemistrzynie regionu kategorii U-12 były najlepsze w województwie wśród 10-latek i pojechały na Finał Ogólnopolski do Warszawy. W tym roku w barwach SP Tylice błyszczała Wiktoria Lendzion, która z 19 bramkami na koncie została najlepszą strzelczynią najstarszej kategorii wiekowej. Co ciekawe, poza piłką Wiktoria uprawia kilka innych dyscypliny sportowych, w tym… ringo, w którym również zdobywa najwyższe laury. Podczas zmagań w Iławie młoda snajperka zagrała dwa niesamowite mecze, w których zdobyła po 7 bramek. To wszystko nie wystarczyło jednak do mistrzostwa województwa, bo w wielkim finale lepsze okazały się rywalki z AS-u Stomil Olsztyn, które wiodły prym w Turnieju już od fazy grupowej.

 

W meczach chłopców najbogatsza w emocje była kategoria U-10, w której o końcowej klasyfikacji decydowały lepiej wykonywane rzuty karne. Jak się okazało, najlepszymi specjalistami w tym elemencie gry są zawodnicy ZSS-u Ełk, którzy w wielkim finale pokonali SP 5 Olsztyn. Ełczanie jak burza przeszli przez fazę grupową i konsekwentnie zmierzali po końcowe zwycięstwo. W ich ekipie roiło się od świetnie wyszkolonych technicznie i pewnych siebie piłkarzy, ale talentów nie brakowało też w szeregach rywali. Ze znakomitej strony w Iławie pokazał się Bartosz Bondziul, zdobywca 16 bramek i król strzelców kategorii U-10 w barwach Szkoły Podstawowej z Węgorzewa, która zajęła miejsce na najniższym stopniu podium.

 

Zaciętej rywalizacji nie brakowało też w najstarszej kategorii wiekowej, którą wygrali chłopcy z SP 1 Pisz, strzelając decydującego gola na 3:2 w ostatnich minutach meczu z SP 3 Elbląg. Młodzi piszanie w regionie znani są przede wszystkim z sukcesów lekkoatletycznych. Miłosz Kossakowski, tegoroczny król strzelców kategorii U-12, to również juniorski mistrz Polski w biegu na 300 metrów. Niespotykane przyspieszenie pozwala mu wyróżniać się nie tylko na bieżni, ale również na boiskach piłkarskich.

 

U najmłodszych chłopców zwyciężyli piłkarze Polonii Lidzbark Warmiński, którzy udowodnili, że w futbolu nigdy nie można się poddawać. Mimo porażki w meczu otwarcia Turnieju, w każdym kolejnym spotkaniu radzili sobie coraz lepiej. Doskonale radzili sobie z presją, pokonując ćwierćfinałowych rywali po rzutach karnych. W meczu decydującym o mianie najlepszych 8-latków w regionie, Polonia wygrała z Małym Jeziorakiem Iława.

 

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Iławie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

 

8437_fw-2019---warminsko-mazurskie_m.jpg

 

Finały Wojewódzkie w województwie warmińsko-mazurskim – klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1. Polonia Lidzbark Warmiński 1. Skrzaty Pisz
2. Mały Jeziorak Iława 2. SP 19 Elbląg
3. DKS Dobre Miasto 3. SP Uzdowo
Najlepszy bramkarz Cezary Nowacki (Mały Jeziorak Iława) Karolina Laskowska (SP 19 Elbląg)
Najlepszy zawodnik Wiktor Radziszewski (DKS Dobre Miasto) Emilia Żulińska (Skrzaty Pisz)
Król strzelców Wiktor Szamszon (Polonia Lidzbark Warmiński) – 11 bramek Lena Kusik (SP Uzdowo) – 2 bramki
U-10 1. ZSS Ełk 1. Diamond Pisz
2. SP 5 Olsztyn 2. SP Tylice
3. SP 1 Węgorzewo 3. SP Samborowo
Najlepszy bramkarz Dawid Wenda (ZSS Ełk) Patrycja Ucińska (SP Samborowo)
Najlepszy zawodnik Borys Smolicz (SP 5 Olsztyn) Aleksandra Gosik (SP Tylice)
Król strzelców Bartosz Bondziul (SP 1 Węgorzewo) – 16 bramek Marysia Pomichowska (Diamond Pisz) – 16 bramek
U-12 1. SP 1 Pisz 1. AS Stomil Olsztyn
2. SP 3 Elbląg 2. SP Tylice
3. SP 18 Olsztyn 3. UKS Perły Olsztynek
Najlepszy bramkarz Filip Kawiecki (SP 18 Olsztyn) Julia Nachaj (UKS Perły Olsztynek)
Najlepszy zawodnik Dawid Czapliński (SP 3 Elbląg) Wiktoria Kowalczyk (AS Stomil Olsztyn)
Król strzelców Miłosz Kossakowski (SP 1 Pisz) – 12 bramek Wiktoria Lendzion (SP Tylice) – 19 bramek

 

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Iławie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa warmińsko-mazurskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.


Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.


Partnerem Turnieju w województwie warmińsko-mazurskim była firma MAG Dystrybucja.

OCEŃ ZDJĘCIE00