Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. wielkopolskiego - relacja

15.04.2019
Znamy mistrzów woj. wielkopolskiego - relacja

3 dni sportowej rywalizacji, ponad 120 drużyn chłopców i dziewczynek, 1154 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa wielkopolskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z UKS-u Akademia Piłkarska Reissa Poznań (kategoria do lat 8), SP 78 Poznań (U-10) i Witaszaków Witaszyce (U-12), a także dziewczynki z UKS-u Akademia Talentów Krotoszyn (U-8), GSS-u Grodzisk Wielkopolski (U-10) i Lecha Poznań Football Academy (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.


Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Wielkopolskiem był Kalisz, a dokładniej obiekty tamtejszego Stadionu Miejskiego przy ul. Łódzkiej 19-29. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 35 powiatów.

 

Święto futbolu w Kaliszu

Bartosz Bereszyński, Tomasz Kędziora czy Marcin Kamiński to związani z Wielkopolską reprezentanci kraju, którzy przygodę z piłką zaczynali właśnie od występów w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. To dlatego tutejsze finały co roku budzą szczególne emocje. Pierwszego dnia o tytuł najlepszych w regionie walczyli zawodnicy i zawodniczki w kategorii U-12. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn 10-latków, natomiast rywalizację zamknęły piątkowe zmagania kategorii U-8, czyli najmłodszych talentów Turnieju.

 

W ciągu 3 dni na 8 boiskach rozegrano 217 meczów, aby wyłonić mistrzów regionu i reprezentantów Wielkopolski w Finale Ogólnopolskim w Warszawie. Co ciekawe, tutejsze rozgrywki co roku obywają się w innej miejscowości. – Chcemy rozpropagować ideę Turnieju w całym regionie, dlatego gospodarzem każdej kolejnej edycji jest inny okręg. Dzięki temu całe województwo może kibicować młodym talentom – tłumaczył Piotr Kościelny, członek zarządu Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Tytuł mistrzyń Wielkopolski jako pierwsze wywalczyły zawodniczki Lecha Poznań Football Academy, pokonując w finale kategorii U-12 Polonię Środa Wielkopolska 4:0. Dryżyna z Poznania nie miała sobie równych, a od zespołu czuć było niesamowitą energię, przekazywaną przez młodą trenerkę Alicję Zając, która na co dzień występuje w reprezentacji Polski w futsalu. – Dziewczyny bardzo chciały zagrać w Turnieju i zmierzyć się z innymi, dlatego tu jesteśmy. Nieśmiało weszły w pierwszy mecz, speszone oprawą i rozmachem, ale po pierwszej bramce stres minął. Staram się też zdejmować z nich napięcie, przed meczami motywujemy się muzyką i żartami. Po prostu staramy się dobrze bawić w swoim towarzystwie – mówiła trenerka LPFA Poznań.

 

Radość z gry było widać na boisku, kiedy po zwycięskim meczu zawodniczki dosłownie rzuciły się na swoją trenerkę. W tej drużynie należy docenić kolektyw, jednak najbardziej widoczna była Julia Przybył. Lewonożna piłkarka z charakterem świetnie radziła sobie w pojedynkach „jeden na jeden” i pokazywała, że w przyszłości ma szansę grać na najwyższym poziomie.  Z kolei po przeciwnej stronie boiska nie można było pominąć Laury Nowickiej z Polonii, którą wyróżniała gra na jeden kontakt, prowadzenie piłki i niesamowita kontrola gry.

 

Rywalizacja dziewczyn do lat 10 również miała swoich faworytów, czyli zespół GSS-u Grodzisk Wielkopolski, który w każdym kolejnym meczu udowadniał, że przyjechał do Kalisza po mistrzostwo. W finale zawodniczki z Grodziska Wielkopolskiego pewnie pokonały zespół Wólki Czepowa wynikiem aż 9:0. Na boiskach w finałowej fazie nie zabrakło indywidualnych popisów zawodniczek, z których wyróżnić można Zofię Wlekłą (GSS Grodzisk Wlkp.), ambitną i waleczną zawodniczkę, która brała ciężar gry na siebie i znakomicie czuła się z piłką przy nodze.

 

Jako ostatnie na boiska wybiegły 8-latki, przynosząc kibicom mnóstwo radości. Młode zawodniczki z całego regionu zgotowały w Kaliszu prawdziwe święto radosnego futbolu. W tej kategorii triumfował zespół UKS-u Akademia Talentów Krotoszyn, w którym grała również najlepsza zawodniczka tej kategorii – dynamiczna Iga Bielawna.

 

Emocji na najwyższym poziomie nie brakowało w rywalizacji najstarszych chłopców. Finał miał swojego gospodarza i jednocześnie faworyta, czyli drużynę Ósemki Kalisz, która jednak musiała uznać wyższość lepszego tego dnia zespołu z Witaszyc. W finałowym spotkaniu bez wątpienia jedną z gwiazd był stojący między słupkami Witaszaków Szymon Olejniczak. Młody bramkarz pokazał niezwykle ambitną i silną osobowość, a w finale popisał się wspaniałą pardą, broniąc uderzenie zmierzające prosto w okienko. W meczu o tytuł piękny strzał oddał najlepszy tego dnia, wyróżniający się dynamiką działań i przyjęciem kierunkowym, Michał Musiał z Ósemki, ale nawet to nie wystarczyło drużynie z Kalisza, by obrobić straty i sięgnąć po tytuł. 

 

W rywalizacji U-10 chłopców kluczem do sukcesu była współpraca całej drużyny. W finale zmierzyły się ze sobą zespoły SP nr 78 z Poznania oraz SP nr 7 Leszno. Drużyna ze stolicy Wielkopolski objęła prowadzenie niedługo po rozpoczęciu meczu, więc ekipa z Leszna musiała od początku gonić wynik. Dwukrotnie udało im się dorowadzić do remisu, jednak w końcówce poznaniacy wymienili kilka szybkich podań i oddali celny strzał na bramkę, pieczętując tym samym zwycięstwo. Wśród wicemistrzów regionu skutecznością imponował Miłosz Mańkowski. Obunożny napastnik był niezwykle skuteczny pod bramką przeciwnika, dzięki czemu zapewnił sobie koronę króla strzelców. Z kolei zawodnicy z SP 78 smak wygranej już znają, bo przed dwoma laty triumfowali w kategorii U-8. – Zrealizowaliśmy kolejny cel i teraz z niecierpliwością czekamy na ogólnopolską rywalizację. Ten Turniej daje nam szansę, żeby zmierzyć się z innymi zespołami, a to podnosi poziom nasz i rywali. Wielką wartością Turnieju jest intensywność rozgrywanych spotkań, co dla chłopków było dużą próbą sił. Tym bardziej cieszymy się z awansu do Finału Ogólnopolskiego – mówił Piotr Mydlikowski, trener mistrzowskiej drużyny.

 

Rywalizację zamykały zaganiania najmłodszych.  W tej kategorii u chłopców najlepszy był zespół UKS-u Akademia Piłkarska Reissa Poznań, który pokonał w finale 4:1 SP 7 Leszno. Młodzi zawodnicy z pełnym zaangażowaniem walczyli do końca, a szczególnie wyróżniał się Jakub Maciejewski z Leszna. Obserwatorzy chwalili go za kreatywność, dojrzałość i znakomite prostopadłe podania w tempo. Trzecie miejsce również przypadło UKS-owi Akademia Piłkarska Reissa, tyle że temu z Kościana.

 

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Kaliszu świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

 

8429_fw-2019---wielkopolskie_m.jpg

 

Finały Wojewódzkie w województwie wielkopolskim – klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1. UKS Akademia Piłkarska Reissa Poznań 1. UKS Akademia Talentów Krotoszyn
2. Football Academy Leszno 2. Szkółka FOX Września
3. UKS Akademia Piłkarska Reissa Kościan 3. SP 15 Kalisz
Najlepszy bramkarz Mikołaj Zdziebkowski (FA Leszno) Julia Nowaczyk (Szkółka FOX Września)
Najlepszy zawodnik Dawid Jyia (UKS AP Reissa Poznań) Iga Bielawna (UKS Akademia Talentów Krotoszyn)
Król strzelców Marcel Skórzanek (UKS AP Reissa Kościan) Aleksandra Tomczak (Szkółka FOX Września)
U-10 1. SP 78 Poznań 1. GSS Grodzisk Wielkopolski
2. SP 7 Leszno 2. Wólka Czepowa
3. SP w Łobżenicy (Tygrysy) 3. Szkółka FOX Września
Najlepszy bramkarz Bartek Radoła (SP 7 Leszno) Pola Sławińska (GSS Grodzisk Wlkp.)
Najlepszy zawodnik Filip Wachowski (SP 78 Poznań) Matylda Druszczyńska (Szkółka FOX Września)
Król strzelców Miłosz Mańkowski (SP 7 Leszno) Zofia Wlekła (GSS Grodzisk Wlkp.)
U-12 1. Witaszaki Witaszyce 1. Lech Poznań Football Academy
2. Ósemka Kalisz 2. Polonia Środa Wielkopolska
3. SP 5 Gostyń 3. GSS Grodzisk Wielkopolski
Najlepszy bramkarz Szymon Olejniczak (Witaszaki Witaszyce) Alicja Jezierska (LPFA Poznań)
Najlepszy zawodnik Mateusz Musiał (Ósemka Kalisz) Laura Nowicka (Polonia Środa Wlkp.)
Król strzelców Adrian Dziamski (SP Opalenica) Julia Przybył (LPFA Poznań)

 

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Kaliszu chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa wielkopolskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.


Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.


Partnerami Turnieju w województwie wielkopolskim były firmy Tabo i PHUP Gniezno.

OCEŃ ZDJĘCIE00