Tymbark - U 10

Znamy mistrzów woj. wielkopolskiego

30.03.2016
Znamy mistrzów woj. wielkopolskiego

Po trzech dniach zaciętej rywalizacji w Grodzisku Wielkopolskim poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa wielkopolskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W zakończonym finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły ULKS Agro Kluczewo i Football Academy Leszno w kategorii U-8, KA4 ResPect i SP 51 Poznań w kategorii U-10, a także SP 8 Kalisz i SP 45 Poznań w U-12. Zwycięskie drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo wielkopolskie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

Finały wielkopolskie zostały rozegrane w dniach 21 - 23 marca w Grodzisku Wielkopolskim na boiskach Groclinu przy ul. Sportowej 2. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały dzieci z najstarszej kategorii wiekowej – U-12, drugiego dnia na murawę wybiegły drużyny do lat 10, a na koniec zostały wyłonione najlepsze zespoły w kategorii U-8.

 

­Marcin Adamski, były reprezentant Polski, przyjechał pierwszego dnia na turniej wspierać swojego syna, Filipa. Geny piłkarskie ukształtowały się w nim już na tyle, że Filip został uznany za najlepszego zawodnika turnieju w kategorii U-12. - Pamiętam, że jak ja byłem mały to zawsze brakowało takich inicjatyw, a marzyłem, żeby wziąć udział w takim turnieju. Jest to przede wszystkim fajna przygoda dla tych chłopców. Rzuca się w oczy też dobra organizacja, świetne boiska trawiaste – mówił o turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” były zawodnik m.in. Rapidu Wiedeń. - Wynik rywalizacji jest ważny, ale nie może przesłaniać wszystkiego. Dzieci często grają już w jakichś klubach, akademiach, więc są już gotowe na rywalizację, ale ważne, żeby to była zdrowa rywalizacja. Przede wszystkim jednak to ma być dobra zabawa, ale wiadomo – zawsze najlepiej bawią się ci, którzy wygrywają – komentował z uśmiechem  Marcin Adamski.

 

Uczestnikom zawodów, też stale towarzyszył uśmiech. Dawid Jazdończyk i Wiktor Praiss z Football Academy Leszno nie potrafili ich ukryć po zwycięstwie w finale chłopców w kategorii U-8, które ich drużyna odniosła pokonując 3:2 Szkołę Podstawową nr 27 z Poznania. – Nie wiem jak innym, ale mi grało mi się bardzo dobrze. Kiedyś zdobywałem już nagrody, ale tylko dla najlepszego strzelca – powiedział Dawid, obdarowany statuetką dla najlepszego zawodnika w swojej kategorii. Wiktor, który jest kapitanem swojej drużyny, wiąże swoje plany z opaską na ramieniu na jeszcze wyższym poziomie. – Najbardziej chciałbym grać w reprezentacji Polski i być jej kapitanem.Trener FA Leszno, Damian Bartkowiak, również nawiązał do przyszłości, akcentując przede wszystkim rolę tych rozgrywek w rozwoju swoich podopiecznych. – W tym składzie zespół trenuje już 3 lata. Najważniejsze jest to, żeby chłopcy czerpali z tego radość, wynik odkładam gdzieś na bok. Cieszę się z tego, że wygrywają, ale w kwestii szkoleniowej najważniejsze jest dla mnie, żeby się rozwijali i w przyszłości byli jak najlepszymi piłkarzami, bo wtedy te wyniki będą się naprawdę liczyć.


W najmłodszej kategorii, U-8, w finale dziewczynek pomiędzy ULKS Agro Kluczewo a Szkołą Podstawową z Dąbrowy zwyciężyły te pierwsze w stosunku 8:1. Ale  to jednak nie  końcowy wynik był najważniejszy tego dnia. – Przede wszystkim podoba mi się panująca na Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” atmosfera i to, że drużyny grają w duchu fair play. Dzieciaki są zadowolone, bo każdy wyjeżdża z jakimś upominkiem i to właśnie ich uśmiech jest tutaj najważniejszy– komentował po triumfie trener Andrzej Krystek.

 

Jak burza przeszedł fazę grupową w żeńskiej kategorii U-10 zespół KA4 ResPect, ale w finale trafił na godnego rywala ze Szkoły Podstawowej w Krotoszynie. Ostatecznie pokonał przeciwniczki 3:1, awansując tym samym do finału ogólnopolskiego. Oczekiwania były takie, żeby dziewczyny się bardzo dobrze bawiły i żeby miały fajną przygodę, a zwycięstwo jest tylko dodatkiem – powiedział trener Łukasz Walczak. Opiekun zespołu, Patrycja Kabała, chwaliła też organizację turnieju. Cała logistyka, zadbanie o dzieciaki, pomoc techniczna, oprawa i osoba prowadząca rozgrywki - wydaje się, że nie może być lepiej, a z roku na rok to wszystko jeszcze bardziej się rozkręca i zaskakuje kolejnymi atrakcjami. Drugi raz z rzędu dostąpiliśmy zaszczytu bycia mistrzami Wielkopolski i jesteśmy dumni z tego, bo dziewczyny ciężko pracowały na ten awans. To jest dla nich kolejne doświadczenie, z którego mogą wyciągnąć życiową lekcję.


W rywalizacji chłopców do lat 10 bezkonkurencyjny okazał się zespół ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu,. W finale pokonał SP Kaczory 7:0. Trener zwycięskiej drużyny, Łukasz Chęciński, podchodzi do tego triumfu z pokorą. – Trzeci rok pracuję z tymi chłopakami, także to na pewno jest owoc tej systematycznej pracy. Turniej jest przede wszystkim po to, żeby jeszcze doskonalić swoje umiejętności i uczyć się kolejnych rzeczy na wyższym poziomie rywalizacji.


W rywalizacji dziewczynek do lat 12 najlepszy okazał się zespół SP 45 Poznań, pokonując w finale ZS Klęka. Wrażeniami po tym niezwykle zaciętym meczu  podzieliła się Ewelina Toporek , opiekunka Szkoły Podstawowej nr 45 w Poznaniu. - Powiem szczerze - już widziałam rzuty karne, ale w ostatnich sekundach udało się wygrać. Jestem tu już chyba piąty raz, w zeszłym roku zajęłyśmy drugie miejsce aż w końcu teraz udało się wygrać, więc wyjeżdżamy uśmiechnięte z Grodziska – mówiła zaraz po zwycięstwie, zaczynając myśleć już o etapie ogólnopolskim. Po świętach wracamy do treningów, bo musimy dobrze zaprezentować Wielkopolskę podczas finału ogólnopolskiego w Warszawie – zapowiada trenerka zespołu z Poznania.

 

Zaskoczony zwycięstwem 2:0 nad UKS-em Akademią Reissa w kategorii U-12 chłopców był trener Jacek Bartkowski ze zwycięskiej Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu. - Powiem szczerze – wiedziałem, że mam dobrą drużynę, ale nie sądziłem, że dojdziemy aż tak wysoko. Pracuję z tymi chłopcami od czterech lat. W zeszłym roku nie udało nam się wyjść z grupy, w tym roku wszystko się udało. Bardzo się cieszymy, że jedziemy do Warszawy na finał.


Jednym z celów Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest wyłanianie piłkarskich talentów, dlatego trenerzy drużyn, które wygrały finały wojewódzkie mogą dobrać do swojego podstawowego składu po 2 wyróżniających się zawodników z przegranych zespołów. W finale ogólnopolskim rywalizować będą reprezentacje poszczególnych województw. 

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      FA Leszno 1.     ULKS Agro Kluczewo
2.      SP 27 Poznań 2.     SP Dąbrowa
3.      Orlik Witkowo 3.     SP Książ
4.      ULKS Fair Play Złotów 4.     SP Boguszyn

Najlepszy bramkarz

 

Olaf Bleja, SP 27 Poznań

 

Zofia Wajnert, SP Książ WLKP

 

Najlepszy zawodnik

 

Dawid Jazdończyk, FA Leszno

 

Amelia Stypinska, SP Dąbrowa

 

Król strzelców

 

Oskar Karolczak, ULKS Fair Play Złotów – 10 bramek

 

Monika Klecha, ULKS Argo Kluczewo - 17 bramek

 

U-10 1.      SP 51 Poznań 1.      KA4 ResPect
2.      SP Kaczory 2.      SP 8 Krotoszyn
3.      SP Koziegłowy 3.      ULKS Agro Kluczewo
4.      ZS Klęka 4.      SP Górne Grądy

Najlepszy bramkarz

 

Igor Stachowicz, SP 51 Poznań

 

Gabriela Gaweł, SP 8 Krotoszyn

 

Najlepszy zawodnik

 

Krystian Grajek, SP Kaczory

 

Zofia Wojciechowska, KA4 ResPect

 

Król strzelców

 

Jacek Prokop, SP 51 Poznań – 10 bramek

 

Zofia Kubiak, KA4 ResPect – 17 bramek

 

U-12 1.     SP 8 Kalisz 1.     SP 45 Poznań
2.     UKS Akademia Reissa 2.     ZS Klęka
3.     SP Pawłowice 3.     SP Gołuchów
4.     SP Międzychód 4.     SP Drawsko

 

Najlepszy bramkarz

 

 

Patryk Rosiński, SP 8 Kalisz

 

Maja Szubert, SP Gołuchów

 

Najlepszy zawodnik

 

Filip Adamski, UKS Akademia Reissa

 

Aleksandra Szymańska, ZS Klęka

 

Król strzelców

 

Mikołaj Sadolewski, SP Międzychód – 11 bramek

 

Liwia Lizik, SP 45 Poznań – 16 bramek

 

Wyróżnienie: Dobrosława Skorupska,

 

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA


Zwycięzcy finałów wojewódzkich w kategorii U-10 i U-12 zagrają w finale ogólnopolskim, który już po raz trzeci rozegrany zostanie w Warszawie w dniach 30 kwietnia – 2 maja. Najlepsze drużyny XVI edycji poznamy 2 maja na Stadionie Narodowym bezpośrednio przed Finałem Pucharu Polski. Nagrodą Główną XVI edycji jest Puchar Tymbarku oraz wyjazd na mecz Polska-Holandia rozgrywany 1 czerwca w Gdańsku, a także spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski. Natomiast w kategorii U-8 rywalizacja o Puchar Tymbarku, zakończyła się właśnie na poziomie wojewódzkim.


Partnerem Turnieju jest firma Reporter Young. Partnerzy rozgrywek w województwie wielkopolskim - firmy MPT TABO oraz PHUP Gniezno i Sklep Polski.