Tymbark - U 10

Ciekawostki

168_photo4.png

- Najwięcej mistrzostw Polski zdobyły: Ruch Chorzów i Górnik Zabrze – po 14.

- Trzech rzutów karnych w ciągu jednego spotkania nie strzelił Argentyńczyk Martin Palermo w meczu z Kolumbią podczas Copa America w 1999 r.

- W stolicy Tajlandi, Bangkoku nowiutkie BMW zostało zniszczone przez ogromną piłkę, która była reklamą mistrzostw Europy w piłce nożnej w Portugali.

- Kazimierz Górski w dniu meczu nigdy się nie golił powtarzał, że to nie przesąd. Mówił, że kiedy myśli to pociera ręką twarz i jeśli ma zarost to lepiej mu się myśli.

- 23 mecze rozegrał bramkarz Dick Rose w jednej, nie pranej bluzie. Działo się tow 1911r.

- Eskimosi wierzą, że bogowie rozgrywają mecz piłki nożnej na lodzie posługując się głową morsa.

- Winton Rufer (półkrwi Maorys) został wybrany piłkarzem XX wieku Australii i Oceanii.

- Na wysokości 4100 m n. p.m, w mieście La Paz w Boliwii znajduje się najwyżej położony stadion na świecie.

- Piłkarz Mirosław Szymkowiak dostał specjalne buty od pewnej znanej firmy sportowej. Na ich „językach” wyhaftowano napis „Szymek”, bo tak nazywany jest przez kolegów. Podobne buty mają m.in. David Beckham i Raul.

- Najcięższym graczem w historii był bramkarz "Grubas" Foulke, który ważył blisko 140 kg. Był niesamowicie silny – potrafił wyrzucić ręką piłkę na przeciwległe pole karne.

- W latach 1976-1990 piłkarska reprezentacja Wietnamu nie rozegrała ani jednego meczu.

- W 1982r. do FIFA wpłynął wniosek o zakaz całowania się na boisku.

- Najwięcej goli w reprezentacji Polski zdobył Włodzimierz Lubański - 48 bramek.

- W 1950 r. drużyna Heerenveen rozegrała najdramatyczniejszy mecz w swej historii. Na 30 minut przed końcem spotkania przegrywała z Ajaxem Amsterdam 5:1, jednak ostatecznie wygrała 5:6.

- Najwięcej meczy w reprezentacji Polski rozegrał Michał Żewłakow – ponad 100.

- Największy i najnowocześniejszy stadion olimpijski w Sydney (Australia) zaprojektował i zbudował polski inżynier Edmund Obiała.

- W 1923r. Manchester United zremisował 2:2 z Oldhamem. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wszystkie gole zdobył jeden zawodnik – obrońca Manchesteru Sammy Wynne. Dwie w dobrym kierunku, i dwie w troszkę innym.

- W 1921r. W trakcie finałowego spotkania pucharu Szkocji Jim Bowie pilnował Thistlea. W końcówce meczu pękła mu gumka w spodenkach. Kiedy je zmieniał, wyżej wymieniony Thistle strzelił pierwszego i ostatniego gola meczu.

- Ricardo (Portugalia) jest pierwszym bramkarzem, który obronił trzy rzuty karne podczas mundialu 2006 - dokonał tego wyczynu w meczu z Anglią (1:0, 3:0 dla Portugalii w karnych)

- Pierwsza transmisja telewizyjna miała miejsce podczas Mistrzostw Świata 1954 roku w Szwajcarii. Nadano relacje z dziewięciu spotkań turnieju. Pierwszą transmisję satelitarną z mistrzostw przeprowadzono w 1966 r., z Anglii do Stanów Zjednoczonych.